PWM

Szukaj
Zaawansowane

Relacja z koncertu wieńczącego wydanie dzieł Karola Szymanowskiego

 

Dla uczczenia zakończenia prac nad wydaniem Dzieł Karola Szymanowskiego, 18 października 2014 roku w Filharmonii Krakowskiej odbył się okolicznościowy koncert wypełniony w całości muzyką tego kompozytora. Teresa Chylińska, w dowód uznania za jej zasługi i ogrom pracy włożonej w przygotowanie wydania, została odznaczona przez prezesa Adama Radzikowskiego medalem Ad honorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Program koncertu uświetniającego zakończenie prac nad wydaniem źródłowo-krytycznym partytur Karola Szymanowskiego został ułożony tak, aby zobrazować rozwój stylu twórczości kompozytora. Najpierw publiczność usłyszała wczesną kompozycję Szymanowskiego: Uwerturę koncertową E-dur op. 12. Potem zabrzmiał duet miłosny Hagith i Młodego Króla z opery Hagith, zaśpiewany przez Wiolettę Chodowicz i Rafała Majznera, wykonawców głównych ról w realizacji tego dzieła w Operze Wrocławskiej. Następnie Urszula Kryger, wyróżniona nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne wykonanie pieśni tegoż kompozytora, zaśpiewała subtelne i impresjonistyczne Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26. Na zakończenie koncertu orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Michała Dworzyńskiego zagrała pełną energii i stylizacji góralskich melodii IV Symfonię Koncertującą op. 60, w której solową partię fortepianu wykonała Ewa Kupiec.
 

fot. Jakub Ociepa 

Festiwal Muzyki Polskiej w Hiszpanii

W dniach 17-31 października 2014 roku dzieła Wojciecha Kilara (Orawa), Karola Szymanowskiego (Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56), Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową) zabrzmią w niewielkich miastach i miasteczkach Katalonii, dysponujących doskonałymi salami i wyrobioną publicznością. 

więcej
Ukazały się dwa nowe katalogi wypożyczeniowe!

W katalogu Krótkie formy muzyczne (1’-10”), zebrane zostały wszystkie utwory z oferty Polskiego wydawnictwa Muzycznego, których wykonanie nie zajmie artystom więcej niż 10 min. koncertowego czasu. 

więcej
O "Stylu klasycznym" Charlesa Rosena w audycji "Wybieram dwójkę"

"Styl klasyczny. Haydn, Mozart, Beethoven" Charlesa Rosena to kluczowa książka dla współczesnego rozumienia muzyki trzech największych kompozytorów epoki. Jest pozycją niezbędną dla muzyków, dyrygentów, muzykologów, ale i tych, którzy muzykę kochają i chcą ją lepiej poznać.
 

więcej
Prawykonanie Requiem Pawła Łukaszewskiego w Krakowie

31 października w Krakowie Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i chórmistrzem Teresy Majki-Pacanek oraz z solistami: Martą Boberską (sopran) i Jarosławem Brękiem (baryton) prawykonają symfoniczną wersję „Requiem” – utworu, którego wersja kameralna spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności podczas pierwszego wykonania w Presteigne w sierpniu tego roku.
Kompozycje będzie można też usłyszeć niebawem w Oxfordzie w wykonaniu Hertford College Choir&Orchestra pod dyrekcją Nicka Grahama. Koncert odbędzie się w Hertford College Chapel w niedzielę 9 Listopada 2014 o godz. 17:45. 

więcej