PWM

Szukaj
Zaawansowane

Relacja z koncertu wieńczącego wydanie dzieł Karola Szymanowskiego

 

Dla uczczenia zakończenia prac nad wydaniem Dzieł Karola Szymanowskiego, 18 października 2014 roku w Filharmonii Krakowskiej odbył się okolicznościowy koncert wypełniony w całości muzyką tego kompozytora. Teresa Chylińska, w dowód uznania za jej zasługi i ogrom pracy włożonej w przygotowanie wydania, została odznaczona przez prezesa Adama Radzikowskiego medalem Ad honorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Program koncertu uświetniającego zakończenie prac nad wydaniem źródłowo-krytycznym partytur Karola Szymanowskiego został ułożony tak, aby zobrazować rozwój stylu twórczości kompozytora. Najpierw publiczność usłyszała wczesną kompozycję Szymanowskiego: Uwerturę koncertową E-dur op. 12. Potem zabrzmiał duet miłosny Hagith i Młodego Króla z opery Hagith, zaśpiewany przez Wiolettę Chodowicz i Rafała Majznera, wykonawców głównych ról w realizacji tego dzieła w Operze Wrocławskiej. Następnie Urszula Kryger, wyróżniona nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne wykonanie pieśni tegoż kompozytora, zaśpiewała subtelne i impresjonistyczne Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26. Na zakończenie koncertu orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Michała Dworzyńskiego zagrała pełną energii i stylizacji góralskich melodii IV Symfonię Koncertującą op. 60, w której solową partię fortepianu wykonała Ewa Kupiec.

Maria Napieraj
 

fot. Jakub Ociepa 

Ukazały się dwa nowe katalogi wypożyczeniowe!

W katalogu Krótkie formy muzyczne (1’-10”), zebrane zostały wszystkie utwory z oferty Polskiego wydawnictwa Muzycznego, których wykonanie nie zajmie artystom więcej niż 10 min. koncertowego czasu. 

więcej
Dni muzyki Marka Stachowskiego (w 10. rocznicę śmierci)

W 10. rocznicę śmierci prof. Marka Stachowskiego, wybitnego kompozytora, zasłużonego pedagoga i rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, Uczelnia oraz Związek Kompozytorów Polskich Oddział Krakowski, zapraszają na cykl wykładów, koncertów i wystaw poświęconych Jego pamięci. Spotkania mają na celu przypomnienie osobowości, twórczości i autorytetu, jakimi prof. Stachowski przyświecał wielu pokoleniom kompozytorów, nie tylko krakowskich. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 

więcej
Utwory polskiego kompozytora Aleksandra Lasonia zabrzmią 18 listopada w Nowym Jorku


Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na koncert, który odbędzie się 18 listopada w sali (Le) Poisson Rouge o godz. 19.30. 
 

więcej
II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego


Za nami już dwa koncerty w ramach Dni Muzyki H. M. Góreckiego. Usłyszeliśmy utwory Henryka Mikołaja Góreckiego – Szeroka woda op. 39, Wieczór ciemny się uniża op. 45 oraz Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40, Dymitra Szostakowicza – VII Symfonia C-dur "Leningradzka" op. 60 , Wojciecha Kilara – Orawa a także Josefa Suka – Serenada Es-dur op.6 na orkiestrę smyczkową. 

więcej