Aktualności

Agata Zubel rezydentką Filharmonii Krakowskiej

04.10.2010

Artyści mający status kompozytora rezydenta to rozwiązanie znane z wielu krajów. W Polsce pierwszą instytucją, która je zastosowała, jest właśnie – we współpracy z PWM - Filharmonia Krakowska.

Projekt „composer-in-residence” - realizowany z inicjatywy PWM - ma na celu promocję kompozytorów nieznanych lub mało znanych w danym środowisku, utrwalanie ich nazwisk i muzyki w świadomości słuchaczy danej filharmonii, poprzez systematyczną prezentację twórczości wybranego kompozytora.
Agata Zubel to postać znana nie tylko w świecie muzyki współczesnej, znakomita kompozytorka i śpiewaczka. Laureatka wielu nagród, w tym Paszportu „Polityki”, przez dwa lata będzie pełnić rolę kompozytora rezydenta filharmonii w Krakowie. Będzie zatem wiele okazji do spotkań z tą artystką. Pierwsze już 5 listopada, podczas inauguracji VI Festiwalu Muzyki Polskiej, kiedy usłyszymy jej „III Symfonię" na trąbkę podwójną i orkiestrę, a samą artystkę w roli śpiewaczki - w „Pieśni księżniczki z baśni” Szymanowskiego.
Artyści mający status kompozytora rezydenta to rozwiązanie znane z wielu krajów. W Polsce pierwszą instytucją, która je zastosowała, jest właśnie – we współpracy z PWM - Filharmonia Krakowska Efektem współpracy kompozytorki, filharmonii i wydawnictwa ma być też skomponowany przez nią utwór, którego prawykonanie usłyszą melomani Krakowa.
Sama artystka wyraziła wielką radość z faktu swego nowego statusu, bo - jak mówiła w czasie spotkania inauguracyjnego w Filharmonii - właśnie w Krakowie, poprzez konkursy (w tym Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej) rozpoczęła się jej kariera.