Aktualności

49. Bydgoski Festiwal Muzyczny "W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu"

29.08.2011

W dniach 9 września – 7 października 2011 roku odbędzie się 49. Bydgoski Festiwal Muzyczny, dedykowany pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, podczas którego zabrzmią utwory pochodzące z katalogu PWM, m.in. „Trzy utwory w dawnym stylu” i „Beatus Vir” H.M. Góreckiego, „Koncert” na orkiestrę smyczkową G. Bacewicz oraz poemat symfoniczny „Krzesany” W. Kilara.

Bydgoski Festiwal Muzyczny to ciesząca się prawie półwiekową tradycją, jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych w Polsce organizowana przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego. Głównym jej celem jest promocja dorobku kompozytorów polskich, zarówno dawnych, jak i współczesnych. Każda edycja Festiwalu jest poświęcona konkretnemu twórcy (np. w roku 2007 K. Szymanowskiemu, w 1999 i 2010 F. Chopinowi) lub zagadnieniu (np. 2008 „Muzyka Krajów Europy Środkowej i Wschodniej”, 2002 „Muzyka jednoczącej się Europy”). Tegoroczna edycja jest, w założeniu organizatorów, hołdem oddanym jednemu z najwybitniejszych twórców XX wieku, zmarłemu w 2010 roku Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Filharmonii Pomorskiej, w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu oraz na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Szczegółowe informacje na temat koncertów można znaleźć na stronie na stronie: www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

Utwory z katalogu PWM, które zabrzmią podczas Festiwalu:
9.09.2011 – W. Lutosławski - „Koncert” na orkiestrę
13.09.2011 – H.M. Górecki - „Trzy utwory w dawnym stylu”, M. Górecki - „Concerto notturno”, G. Bacewicz - „Koncert” na orkiestrę smyczkową, W. Kilar - „Orawa”
19.09.2011 – H.M. Górecki - „Trzy utwory w dawnym stylu”, R. Twardowski - „Koncert” na skrzypce i orkiestrę smyczkową, M. Górecki - „Divertimento” na orkiestrę smyczkową
30.09.2011 – H.M. Górecki - „Koncert” na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40, M. Górecki – „Capriccio”, W. Kilar – „Krzesany”
07.10.2011 - H.M. Górecki - „Beatus Vir”