Aktualności

Prawykonanie nowego utworu Pawła Mykietyna

22.03.2013

24 marca br. w Brukseli podczas What’s next festival odbywającego się w ramach Ars Musica International Contemporary Music Festival będzie miało miejsce prawykonanie zamówionego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w 2012 r. nowego utworu Pawła Mykietyna, „Wax Music”.

Utwór powstał z myślą o pierwszym w historii nośniku dźwięku, jakim był, powstały pod koniec XIX wieku, wałek woskowy do fonografu T. A. Edisona. W kompozycji „Wax Music” Paweł Mykietyn łączy analogowe nośniki dźwięku z cyfrowym komunikatem. W roku ubiegłym na dwanaście wałków naniesiona została, zrealizowana w studio muzyki elektronicznej, warstwa dźwiękowa o łącznej długości 2 minut i 15 sekund, zbudowana z dźwięków nieistniejących w naturze w czasie, kiedy wałki były w powszechnym użyciu. Podczas koncertu dźwięki będą odtwarzane przez dwa fonografy obsługiwane przez Tobiasa Valentina Webera, których synchronizacja jest ściśle przewidziana w partyturze. Mechanicznej, „wałkowej” muzyce towarzyszyć będzie fortepian, za którym zasiądzie Barbara Drążkowska.

Projekt „Wax Music” jest prezentowany na festiwalu Ars Musica z inicjatywy i dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Polskiego w Brukseli. Polska premiera będzie miała miejsce podczas festiwalu Warszawska Jesień.