Aktualności

Utwór Agaty Zubel nagrodzony przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów UNESCO

03.06.2013

Wydany nakładem PWM audiowizualny utwór Agaty Zubel „Not I” został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO.

Jak czytamy na stronie Polskiego Radia: W tym roku przedstawiciele 30 radiofonii z całego świata zgłosili 51 utworów. Polskie Radio zaproponowało utwór Agaty Zubel „Not I” na sopran, zespół instrumentalny i elektronikę, który nie tylko znalazł się w prestiżowym gronie 10 dzieł rekomendowanych do emisji, lecz także miażdżącą przewagą głosów uznany został za utwór spośród nich wyselekcjonowany.

Kompozycja Agaty Zubel „Not I” przeznaczona na głos sopranowy (lub mezzosopranowy), zespół kameralny i elektronikę, została napisana do dramatycznego monologu „Not I” (1972) Samuela Becketta, potoku słów, strzępów historii życia opowiadanej przez starą kobietę. Porzucona przez oboje rodziców tuż po przedwczesnych narodzinach, żyła mechaniczną egzystencją - bez miłości, bólu, przyjemności. Niemowa od dzieciństwa, nagle, pod wpływem nieokreślonego traumatycznego zdarzenia wyrzuca z siebie całą swoją historię.

Więcej o nagrodzonym utworze: Not I