Aktualności

2013 - rok jubileuszowy kompozytorów związanych z PWM

09.01.2013

Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Marta Ptaszyńska, Elżbieta Sikora, Zbigniew Bujarski i Zygmunt Krauze - to wybitni kompozytorzy, związani z naszym Wydawnictwem, których okrągła rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku.

100 rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego będzie obchodzona w wielu salach koncertowych w całej Polsce, na czele z Filharmonią Narodową, w ramach ustanowionych przez Sejm RP obchodów Roku Lutosławskiego o czym informowaliśmy tutaj.

2013 rok to także rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010). Jego twórczość należy do najoryginalniejszych zjawisk w muzyce współczesnej. Utwory Góreckiego wielokrotnie uzyskiwały nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich - m.in. pierwsza lokata za Ad Matrem na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO (1973).Otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia (1970), nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1965, 1969, 1973), Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1970) i Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych (1992). W 1993 otrzymał doktorat honoris causa Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1994 doktorat honorowy Uniwersytetu Warszawskiego, a także odznaczony został przez Związek Polaków w USA Złotym Krzyżem Legii Honorowej. Po roku 1994 otrzymał doktoraty h.c. Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie, Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor i Uniwersytetu Victoria w Victorii, Uniwersytetu w Montrealu (British Columbia, Kanada). Od 1975 do 1979 był rektorem PWSM w Katowicach, gdzie prowadził także klasę kompozycji. W ostatnich latach jego III Symfonia, w nagraniu Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana (Nonesuch, 1993) odniosła bezprecedensowy sukces na międzynarodowym rynku płytowym, bijąc rekordy popularności osiągane dotychczas jedynie w dziedzinie muzyki rozrywkowej.

Jubileusz 70. urodzin będą w tym roku świętować dwie znakomite kompozytorki – Marta Ptaszyńska i Elżbieta Sikora.

Marta Ptaszyńska (ur. 1943) jest laureatką wielu prestiżowych nagród w dziedzinie kompozycji takich, jak nagroda Fundacji Simona J. Guggenheima, Amerykańskiej Akademii Arts and Letters w Nowym Yorku, Fromm Music Foundation Uniwersytetu Harvarda, nagrody na Trybunie Kompozytorskiej UNESCO w Paryżu, wielokrotnych nagród ASCAP oraz wielu innych. W 1995 odznaczona została Krzyżem Oficerskim Rzeczpospolitej Polskiej. Utwory jej wykonywane były na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak ISCM World Music Days, Festiwal Muzyki Współczesnej w Huddersfield, Salzburg Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Schleswig-Holstein, Festiwal Nowej Muzyki Fundacji Gulbenkiana, Prix Futura w Berlinie. Od 1998 roku jest profesorem zwyczajnym kompozycji w University of Chicago.

Najnowsze utwory kompozytorki, wydane przez PWM to:

Kochankowie z klasztoru Valldemosa(2010)
Blue Line na marimbę solo (2011)

Elżbieta Sikora (ur. 1943) za swoje osiągnięcia kompozytorskie została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami muzycznym, otrzymała m.in. II nagrodę na Konkursie im. Webera w Dreźnie za operę kameralną Ariadna (1978), w 1980 wyróżnienia na Konkursie Muzyki Elektroakustycznej w Bourges za The Waste Land i Listy do M., w 1982 I nagrodę na konkursie dla kompozytorek w Mannheimie za utwór Guernica, hommage a Pablo Picasso, w 1999 Prix Magistere Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges oraz w 1994 dwie nagrody SACEM: Prix de la Partition Pédagogique za Chant'Europe i Prix du Printemps za całą twórczość, w 1996 nagrodę francuskiego Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques (SACD) w Paryżu za operę L'Arrache-coeur oraz w 2000 Heidelberger-Künstlerinnen-Preis. W 2003 nagranie jej utworów przez firmę Le Chant du Mond uzyskało specjalne wyróżnienie Académie du Disque Lyrique w Paryżu. W 1997 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, a w 2004 mianowana Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres we Francji.

Najnowszym dziełem kompozytorki, wydanym przez PWM jest opera Madame Curie (2011).
Ponadto w ostatnich miesiącach Polskie Wydawnictwo Muzyczne na mocy podpisanej z kompozytorką umowy zostało głównym wydawcą jej utworów. Dotychczasowy zasób kompozycji znajdujących się w katalogu PWM zasilą kolejne liczne dzieła orkiestrowe, kameralne, solowe, wokalne i wokalno-instrumentalne.

80. urodziny będzie natomiast w tym roku obchodził Zbigniew Bujarski. Za swoje bogate osiągnięcia na polu kompozytorskim otrzymał on wiele nagród, m.in. ZKP za utwór „Strefy” (1961), na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga za „Kinoth”. W roku 1967 jego kompozycja „Contraria” uzyskała wyróżnienie na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, a w 1978 roku utwór „Musica domestica” zdobył tamże II nagrodę. Z. Bujarski otrzymał dwukrotnie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II st. (1979, 1987), nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1984), nagrodę Miasta Krakowa (1984), nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1991). Obecnie prowadzi klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie, w której w latach 1978-86 był dziekanem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, a od 1992 zajmuje stanowisko profesora.

We wrześniu tego roku 75. urodziny będzie obchodził Zygmunt Krauze. Ten wszechstronny artysta i kompozytor to niezwykle interesująca postać współczesnej sceny muzycznej nie tylko polskiej, ale przede wszystkim światowej; kompozytor i pianista, będący niezmiennie symbolem nowatorstwa i eksperymentu, śmiałych propozycji, zaskakujących rozwiązań, ujętych w oryginalne artystyczne ramy. W 1967 założył zespół „Warsztat Muzyczny”, specjalizujący się w wykonawstwie najnowszej muzyki, dla którego ok. 100 kompozytorów napisało swe utwory. W 1974-75 przebywał w Berlinie jako artist in residence na zaproszenie DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). W 1987 został wybrany (na kongresie we Frankfurcie) prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W uznaniu zasług odznaczony został w 1975 Srebrnym Krzyżem Zasługi PRL, w 1984 we Francji tytułem Chevalier dans l'ordre des Arts et des Lettres, w 1988 doroczną nagrodą ZKP, w 1989 nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 2005 Doroczną Nagrodą Ministra Kultury. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.

Najnowsze utwory Zygmunta Krauzego wydane przez PWM to:

Pułapka - opera w jednym akcie(2011)
Canzona na zespół instrumentalny (2011)
Pour El na klawesyn solo(2011)