PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Jaskółka" Pucciniego w krakowskim kinie Kijów

2009-01-08

10 stycznia, w sobotę, w kinie Kijów obędzie się transmisja na żywo z nowojorskiej Metropolitan Opera - spektakl operowy Pucciniego p.t. „Jaskółka”.

"Jaskółka" Pucciniego to jedna z najmniej znanych jego oper, która dopiero od niedawna przeżywa renesans na światowych scenach operowych. Reżyser Nicolas Joël proponuje nowe ujęcie tej opowieści o miłości, którą będzie można zobaczyć już w tą sobotę na gigantycznym ekranie KIJÓW.CENTRUM. Artyści grający głównych bohaterów w "Jaskółce" są w rzeczywistości małżeństwem. Dlatego też występ Angeli Gheorghiu oraz Roberta Alagny dodaje splendoru temu porywającemu romansowi, stworzonemu przez najpopularniejszego kompozytora operowych melodramatów przełomu XIX i XX wieku. Gheorghiu gra nałożnicę, która dla prawdziwej miłości gotowa jest zaryzykować wszystko. Do zadumy nad dotychczasowym życiem pełnym blichtru skłania ją ukochany Ruggero (w tej roli Roberto Alagna). Paryż, okres II cesarstwa. Magda, przyjaciółka bogatego bankiera Rambalda, poznaje przystojnego arystokratę Ruggera. Młody człowiek nie orientując się, kim właściwie jest śliczna dziewczyna, zapałał do niej wielkim uczuciem. Magda rzuca Rambalda i wyjeżdża z Ruggerem do Nicei. Spędzają kilka cudownie szczęśliwych miesięcy, gdy jednak Ruggero prosi ją o rękę, Magda – nie chcąc unieszczęśliwiać ukochanego – wyjawia mu prawdę o sobie. Wyznaje, że jest kurtyzaną i nie czuje się godna zostać jego żoną. Młodzi rozstają się na zawsze. Magda, która niczym jaskółka poszybowała w krainę miłości, wraca do swego dawnego życia i do podstarzałego Rambalda.

Operę będzie można obejrzeć dzięki specjalnej aparaturze kina cyfrowego zainstalowanej w KIJÓW.CENTRUM. Dzięki doskonałym parametrom obrazu i dźwięku (projektor cyfrowy Christie CP 2000X – High Definition, czterokanałowy dźwięk Dolby Digital Surround Ex, ogromny ekran Perlux II o wymiarach 18 x10 metrów) oraz doskonałej akustyce, jaką daje największa w mieście sala kinowa, widz będzie miał wrażenie prawdziwego uczestnictwa w spektaklu.

 

Ceny biletów na transmisje z MET:
40zł (rząd 1-3 oraz 19-22) i 48zł (rząd 4-18)
Kierownictwo muzyczne: Marco Armillato
Reżyseria: Nicolas Joël
Występują: Angela Gheorghiu, Lisette Oropesa, Roberto Alagna, Marius Brenciu, Samuel Ramey
Już wkrótce w Kijowie:
24 stycznia 2009 | 19:00
Gluck ORFEUSZ I EURYDYKA
07 lutego 2009 | 19:00
Donizetti ŁUCJA Z LAMMERMOORU
07 marca 2009 | 19:00
Puccini MADAME BUTTERFLY
21 marca | 18:00
Bellini LUNATYCZKA
09 maja 2009|18:30
Rossini KOPCIUSZEK
REZERWACJA I SPRZEDAŻ BILETÓW:
Tel. 012 433 00 33      
kijow@kijowcentrum.pl
www.kijow.pl
Wszystkie transmisje odbywają się w soboty na Dużej Sali KIJÓW. CENTRUM

Najczęściej czytane:

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.

Premiera suity jazzowej „Sidła” według kryminału Grażyny Bacewicz

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: MACIEJ ZIELIŃSKI i jego #BiurkoKompozytora

Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.

Muzyczne spotkania. Czas radości i świętowania

Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną. 

Muzyka, której słuchał Jagiełło. Nowe życie słynnego rękopisu

Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Poznaj Moc muzyki – odkryj radość ze słuchania

Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Knittlem i Michałem Mendykiem wokół książki „Granice niczego”

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego? 

Muzyczne spotkania PWM na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. 

FRYDERYKI 2025: 6 nominacji dla ANAKLASIS!

#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.