Archiwum aktualności
Styczeń 2018 »
Alfabet Marcela Chyrzyńskiego
2018-01-31
A jak Akademia, E jak Ewelina, F jak Fajki, I jak Inspiracje…
Marcel Chyrzyński, styczniowy KOMPOZYTOR MIESIĄCA, litera po literze przybliża nam swoją twórczość i codzienność.
Prawykonanie „Sonosphère II: My’Kaddish” Elżbiety Sikory
2018-01-30
Ensemble Court-circuit jako pierwszy w tym roku świętuje okrągłą rocznicę urodzin Elżbiety Sikory. Jeszcze dzisiaj zespół przedstawi niewykonywany dotąd utwór kompozytorki „Sonosphère II: My’Kaddish” na klarnet (klarnet basowy), kwartet smyczkowy i kontrabas (2014-2016).
Koncert odbędzie się w Audytorium CRR w Paryżu. Wystąpią: Pierre Dutrieu (cl), Alexandra Greffin-Klein, Aya Kono (vn), Laurent Camatte (va), Frédéric Baldassare (vc), Didier Meu (cb).
Konferencja prasowa
2018-01-29
Zapraszamy na konferencję prasową poświęconą obchodom 110. rocznicy urodzin Romana Palestra. Spotkanie odbędzie się 30 stycznia 2018 roku o godzinie 12:00 w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry 8 w Warszawie.
Tadeusz Ochlewski – wspomnienie
2018-01-26
26 stycznia to data szczególna dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: obchodzimy dzisiaj 43. rocznicę śmierci Tadeusza Ochlewskiego. To dzięki Jego wizji powstało Wydawnictwo, a sukcesywnie wdrażane projekty określiły kierunki rozwoju oficyny.
Ze wzruszeniem wspominamy Jego postać.
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
2018-01-26
W dniach od 30 stycznia do 10 lutego trwać będzie XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego − pierwszy i jak dotąd jedyny konkurs w Polsce, w którego programie znajdują się wszystkie wiolonczelowe kompozycje Witolda Lutosławskiego.
Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XV
2018-01-24
Od 27 stycznia do 11 lutego trwać będzie Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XV. Podczas koncertów usłyszymy muzykę patrona festiwalu, a także utwory innych uznanych polskich twórców, w tym Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Zygmunta Krauzego.
Koncert Inauguracyjny XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego
2018-01-24
Wszystkich pasjonatów muzyki wiolonczelowej zapraszamy serdecznie na koncert inauguracyjny XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, który odbędzie się 29 stycznia w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
KOMPOZYTOR MIESIĄCA – nowa akcja PWM
2018-01-22
Polska muzyka współczesna to niesztampowe postaci oraz swoisty tygiel barw, technik i stylów. Aby umożliwić szersze poznawanie i odkrywanie indywidualnych kompozytorskich ścieżek Polskie Wydawnictwo Muzyczne uruchamia akcję KOMPOZYTOR MIESIĄCA.
Podwójne polskie prawykonanie utworów Marcela Chyrzyńskiego
2018-01-18
19 stycznia 2018 roku odbędzie się w krakowskiej Auli Florianka koncert monograficzny, podczas którego polską premierę będą miały dwa utwory Marcela Chyrzyńskiego: „Haiku No. 2” na klarnet i fortepian oraz „Death in Venice” na klarnet, wiolonczelę i fortepian.
Nowa kompozycja Romualda Twardowskiego już w sprzedaży
2018-01-17
17 stycznia 1773 roku w kościele św. Antoniego w Mediolanie odbyła się premiera słynnego Exultate, jubilate – motetu na sopran i orkiestrę, skomponowanego przez siedemnastoletniego wówczas Wolfganga Amadeusza Mozarta do łacińskiego tekstu nieznanego autora. Dokładnie w 245. rocznicę tej premiery PWM ma przyjemność zaprezentować nową publikację – Exultate, jubilate na chór mieszany a cappella Romualda Twardowskiego.
Najczęściej czytane:
Wyniki trzeciego tegorocznego roztrzygnięcia TUTTI.pl na wykonania zaczynające się 1 października 2022.
W sierpniu w ramach akcji Kompozytor miesiąca kierujemy się nie tylko w stronę wybranego twórcy, ale też zwracamy szczególną uwagę na instrument. Sławomir Cichor jest aktywnie działającym w Polsce i zagranicą trębaczem oraz autorem publikacji pedagogicznych na ten instrument, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Długotrwała pandemia pobudziła dyskusję o przyszłości opery. Czy kosztowny model działania teatrów operowych się utrzyma?
Stolica Języka Polskiego jest jedna, to oczywiście Szczebrzeszyn na Roztoczu. Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą właśnie tam, gdzie przez tydzień, nad rzeką, w cieniu drzew, w prawdziwie letniej atmosferze trwają rozmowy, spotkania i koncerty, w których najważniejsze jest: słowo. W tym roku na Festiwalu nie zabraknie również aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które zostało Partnerem festiwalowego Pasma Śląsk.
Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę
Kiedy dzwoni Francis Ford Coppola, wielki wizjoner kina, autor m.in. Ojca chrzestnego i Czasu apokalipsy, nie odkłada się słuchawki. Wojciech Kilar podjął więc współpracę z reżyserem i stworzył kultową dziś ścieżką dźwiękową do opowieści o potworze z Transylwanii, który kochał zbyt mocno. Po latach tę patetyczną i liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną wywracają na nice pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek. 19 sierpnia do dystrybucji trafi album THEMES OF DRACULA z dekonstrukcją tematów z Draculi. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Tym, co najbardziej fascynuje mnie w sztuce, a w muzyce w szczególności, jest łączenie. To, jak spotykają się i przeplatają style, gatunki, epoki, ludzie. To, jak fascynującym, a często niedocenianym duetem jest duet sztuki wysokiej i popularnej. Wojciech Kilar był w tym mistrzem – to wiemy dziś, chociaż on sam z pewnością tak na to nie patrzył. Jego słynne „dwie twarze” to nie tylko fascynujący bohater, ale też ikona europejskiej kultury w wielu jej obszarach.
Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Wojciech Kilar to postać, której nie trzeba przedstawiać. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, przedstawiciel awangardy i Polskiej Szkoły Kompozytorskiej, autor jazzująco-sonorystycznego Riffu 62, a także tryskających pierwotną energią Orawy i Krzesanego. Światową sławę zdobył jednak przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, między innymi do Drakuli Francisa Forda Coppoli.
Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.