Aktualności
Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida
2003-10-07
Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida
Wojciech Gąsiorowski, Mariusz Treliński, Krzysztof Knittel i Boris Kudlicka - to tegoroczni laureaci Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida dla twórców działających na Mazowszu. Wręczenie nagród odbyło się w środę na warszawskim Zamku Królewskim.
Nagroda, ustanowiona dwa lata temu przez władze Samorządu Mazowieckiego, przyznawana jest w czterech kategoriach, reprezentujących dziedziny sztuki, w których aktywny był patron nagrody - literaturze, plastyce, muzyce i teatrze. Każdy z laureatów otrzymuje 15 tys. zł. i statuetkę autorstwa Eugeniusza Kozaka.
Krzysztof Gąsiorowski został laureatem nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w dziedzinie literatury dystansując pozostałych nominowanych - Zygmunta Kubiaka i Bohdana Urbankowskiego. Gąsiorowski - poeta, krytyk literacki - nagrodzony został za książkę "Norwid, wieszcz - sufler" (wydawnictwo Stron 2), w której próbuje "wywikłać Norwida ze stygnących wokół niego kanonów interpretacji" - jak powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród.
Za dzieło związane z patronem nagrodzono też Krzysztofa Knittla, kompozytora, reżysera muzycznego, wieloletniego dyrektora festiwalu Warszawska Jesień. Jurorzy docenili cykl jego pieśni skomponowanych do słów Norwida - "Pieśni Norwidowych", których premiera miała miejsce 24 września 2001 roku. Do nagrody w kategorii muzycznej nominowani byli też Mieczysław Kłosiewicz i Maciej Małecki.
W kategoriach teatralnej i plastycznej nagrodzono twórców związanych z inscenizacją opery "Don Giovanni" Mozarta w warszawskim Teatrze Wielkim. Mariusza Trelińskiego nagrodzono za reżyserię. "Oryginalne inscenizacje Trelińskiego przywróciły współczesności operę, a operze - młodą publiczność" - tak pisał prezes ZASP, Olgierd Łukaszewicz, uzasadniając nominowanie Trelińskiego. Wśród tegorocznych nominowanych w kategorii teatralnej była też Agnieszka Glińska i Ignacy Gogolewski.
Boris Kudlicka, laureat kategorii plastycznej, to młody słowacki scenograf współpracujący z warszawskim Teatrem Wielkim, nagrodzony został za scenografię do "Don Giovanniego". W swojej kategorii zdystansował Jerzego Grabowskiego i Leona Tarasewicza.
W zeszłym roku laureatami nagrody im. Cypriana Kamila Norwida byli m.in. Piotr Kuncewicz, Teresa Budzisz - Krzyżanowska, Kazimierz Kord, Adam Myjak i Antoni Pastwa. Nagroda będzie przyznawana co roku.
Na zdjęciu: Krzysztof Knittel
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli szkół muzycznych na 23. Dzień Edukacji Muzycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. Tegoroczny kongres odbędzie się 20 listopada 2026 roku w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi.
Trwają nagrania audio 200 utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych zasobów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Związku Kompozytorów Polskich”.
Od 1960 roku Fondation Prince Pierre de Monaco wspiera twórczość z zakresu muzyki, sztuk wizualnych i literatury, przyznając co trzy lata m.in. Prix de Composition Musicale za najnowsze dzieło muzyczne. Pośród nominowanych do nagrody w 2027 roku jest Grażyna Pstrokońska-Nawratil. Do nagrody wytypowano CalderaConcerto na akordeon i orkiestrę kameralną – jednoczęściowy koncert pełen energii, barw i ekspresji.
XII edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego za nami! W urokliwym otoczeniu szczebrzeszyńskiej przyrody publiczność poznała postać Zygmunta Mycielskiego – kompozytora, pisarza, krytyka muzycznego i działacza społecznego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było partnerem Festiwalu.
Już ponad 450 nowych haseł z Encyklopedii Muzycznej PWM udostępniono w tym roku do dyspozycji użytkowników w portalu Polska Biblioteka Muzyczna. Działanie to jest jedną z części zaplanowanej modernizacji i rozbudowy portalu w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych zasobów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Związku Kompozytorów Polskich”.
Zygmunt Mycielski (1907-1987), kompozytor miesiąca sierpnia, to wielobarwna postać polskiego życia kulturalnego XX wieku. Pamiętany przede wszystkim za swą spuściznę publicystyczną i działalność społeczną pozostawił po sobie szereg znakomitych kompozycji, które dziś odkrywane są na nowo.
Kompozycja close the box! na akordeon solo powstała dla Michaela Schwarzenbachera i festiwalu Carinthischer Sommer. Jej pierwowzorem jest open the box! – utwór obecny w repertuarze akordeonistów (m.in. Macieja Frąckiewicza) już od 2011 roku. W związku z przygotowaniami do wydania, kompozytorka postanowiła zrewidować utwór, szczególnie pod względem notacji.
W nadchodzącym tygodniu Szczebrzeszyn po raz dwunasty stanie się stolicą słowa. Stanie się to za sprawą rokrocznie gromadzącego czytelników z całej Polski Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który zaprosi do świata książek, języka i sztuki oraz do wspólnego przeżywania kultury. Z myślą o festiwalowiczach, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało wydarzenia skoncentrowane wokół postaci Zygmunta Mycielskiego.
The Manhattan International Music Competition od lat należy do grona prestiżowych międzynarodowych konkursów promujących wykonawców i kompozytorów z całego świata. Wydarzenie stało się ważnym symbolem życia muzycznego Nowego Jorku w dziedzinie muzyki klasycznej. W gronie laureatów tegorocznej, 10. edycji konkursu jest Marcel Chyrzyński, który zdobył Srebrny Medal za kompozycję Death Valley na flet altowy, wiolonczelę, perkusję i fortepian.
Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów jest Elżbieta Sikora, za operę Dorian Gray. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się jesienią 2027 roku.