Aktualności
Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Manuela de Falli w Katowicach
2011-03-16
W dniach 29-31 marca w Akademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się 14. edycja festiwalu „Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego”, poświęcona twórczości wybitnego polskiego kompozytora w zestawieniu z twórczością Manuela de Falli. Formuła Festiwalu zestawia kompozycje K. Szymanowskiego z kompozycjami twórców jemu współczesnych, ukazując jego twórczość w bogatym kontekście kultury światowej.W poprzednich latach byli to: L. Janaček, G. Bacewicz, M. Ravel, B. Bartók, R. Strauss, S. Prokofiew, S. Rachmaninow, kompozytorzy śląscy, D. Szostakowicz, C. Debussy, C. Nielsen i w 2010 roku Fryderyk Chopin.
Na koncercie 29 marca usłyszeć będzie można: Manuel de Falla - Trois mélodies, Tus ojillos negros, Canción del amor dolido z baletu “El amor brujo”, Canción del fuego fatuo z baletu “El amor brujo”, Psyche na mezzosopran, flet, harfę, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, Koncert na klawesyn, flet, obój, klarnet, skrzypce i wiolonczelę; K.Szymanowski - pieśń „Nynie otpuszczajeszi”, „Spraw niech płaczę” fragment oratorium „Stabat mater” op.53, Sześć pieśni ludowych (kurpiowskie) na chór a capella.
W programie koncertu 30 marca znalazły się K.Szymanowski – Maski op.34, Manuel de Falla - Andaluza z Cuatro piezas españolas (1906), Fantasía Bética (1919), K.Szymanowski – Wariacje b moll op. 3, 2 Mazurki op. 50, 2 Mazurki op. 62, Fantazja C – dur op.14
Ostatni dzień festiwalu, 31 marca, to prezentacja utworów: Manuel de Falla - Hommage pour le tombeau de C.Debussy na gitarę, Danza del Corregidor z baletu "El sombrero de tres picos" (wersja na 2 gitary), Danza del Molinero z baletu "El sombrero de tres picos " (wersja na 2 gitary), Danza espagnole z baletu "La vida breve" (wersja na 2 gitary), Danza del fuego z baletu "El amor brujo" (wersja na 2 gitary), 7 canciones populares españolas (1914) – wersja na altówkę i fortepian; K.Szymanowski - I Kwartet smyczkowy op. 37, II Kwartet smyczkowy op. 56
Szczegółowy program wraz z wykonawcami zamieszczony został tutaj.
Najczęściej czytane:
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.
Fascynujący bohater, śmiała koncepcja, wreszcie znakomita obsada aktorska – Król Narcyz to nieszablonowy format opowieści o najsłynniejszym kompozytorze muzyki polskiej początków XX wieku. Wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków zgromadziła cenionych realizatorów i aktorów teatralnych, którzy wykreowali świat Karola Szymanowskiego oraz jego bliskich. Emisja na antenie Radia Kraków w kolejne poniedziałki o godzinie 21.05, począwszy od 2 czerwca br.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!