Aktualności
Henryk Mikołaj Górecki patronem Filharmonii Śląskiej
2011-11-02
14 listopada 2011 roku Filharmonia Śląska w Katowicach otrzyma imię Henryka Mikołaja Góreckiego, wybitnego kompozytora, który w szczególny sposób związany był z Katowicami. Jego działalność promująca miasto była nie do przecenienia, tam mieszkał przez lata, tworzył, współpracował z wieloma instytucjami muzycznymi. W 2008 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Katowic w dowód „najwyższego uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i kultury muzycznej, promujące miasto Katowice w kraju i za granicą”.W związku z uroczystością nadania imienia odbędą się koncerty, podczas których wystąpią wszystkie trzy filharmoniczne zespoły artystyczne: Orkiestra Kameralna, Chór oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.
Program:
13 listopada 2011, godz. 19.30 kościół Mariacki, Katowice
W rocznicę śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel - dyrygent
Bartłomiej Duś - saksofon
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska - sopran
Joanna Iwaszkiewicz - mezzosopran
Jarosław Wolanin - dyrygent, przygotowanie chóru
Karina Paszek - prowadzenie koncertu
Program:
Jarosław Mamczarski - Psalm 119 utwór poświęcony pamięci H.M. Góreckiego (prawykonanie)
Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Giovanni Battista Pergolesi - Stabat Mater
Koncert objęty patronatem miasta Katowice
14 listopada 2011
XV sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, w programie której ma znaleźć się nadanie Filharmonii Śląskiej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego. Sesję uświetni krótki występ Chóru Filharmonii Śląskiej.
15 listopada
godz. 18 archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice
msza święta w intencji całej społeczności Filharmonii Śląskiej z okazji nadania jej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego oraz za spokój Duszy Kompozytora w 1. rocznicę śmierci
muzyczna oprawa mszy - Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina
godz. 19 archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice
koncert nadzwyczajny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Iwona Hossa - sopran
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Mikołaj Górecki - Nokturn (prawykonanie światowe)
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych"
Najczęściej czytane:
Polska muzyka współczesna to żywe świadectwo budowania kulturalnego dziedzictwa, twórczość różnorodna, ciekawa, innowacyjna, niezwykle potrzebna w rozwoju estetycznym najmłodszych i wartościowa w poszerzaniu muzycznych horyzontów. Dlatego Polskie Wydawnictwo Muzyczne w roku 80-lecia istnienia postanowiło zainicjować nową serię nutową – „Kompozytorzy Młodym”.
Liryka wokalna Zygmunta Mycielskiego - kompozytora, pisarza i intelektualisty, napisana do wierszy między innymi Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta po raz pierwszy w komplecie, na dwóch płytach. Pieśni wykonują: Joanna Freszel, Bartłomiej Kominek, Tomasz Konieczny i Lech Napierała. Od dziś album dostępny jest w serwisach streamingowych i w najlepszych sklepach muzycznych.
Cykl, w którym zaglądamy do pracowni kompozytorów związanych z naszym Wydawcnictwem i sprawdzamy, co trzymają na swoich biurkach, zamyka jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki — Elżbieta Sikora. Kompozytorka tworzy muzykę elektroakustyczną, symfoniczną, kameralną, instrumentalną, wokalno-instrumentalną, filmową, teatralną, baletową, a także operową. Jej utwory były wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawiło swoją działalność podczas konferencji Instytutu Polskiego w Rzymie pt. „Musica e Memoria: 1945-2025. Tra reminiscenze e nuove prospettive/Muzyka i pamięć 1945-2025. Reminiscencje i nowe perspektywy”.
Dziś, 2 grudnia, rozpoczyna się osiemnasta odsłona jednego z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów dyrygenckich: Donatella Flick – London Symphony Orchestra Conducting Competition. W bogatym przekroju repertuarowym jako utwór obowiązkowy znalazł się także Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz.
3 miasta, blisko 40 wydarzeń, koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych, ponad 800 wykonawców, dzieła 38 kompozytorów związanych z PWM, 1 statuetka „Koryfeusz Muzyki Polskiej” oraz tysiące melomanów w salach koncertowych, miejskiej sonosferze i na radiowej antenie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczciło 80-lecie swojej działalności wyjątkowym cyklem „Muzyczne spotkania”. Całoroczne obchody jubileuszu Oficyny zwieńczył uroczysty koncert w Filharmonii Krakowskiej z udziałem Laureatki IV Nagrody XIX Konkursu Chopinowskiego Tianyao Lyu.
Refleksje i mistyka nad różnymi obszarami życia to wątki towarzyszące utworom, których prawykonania odbędą się w grudniu. Nowych dzieł kompozytorów współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie można posłuchać w Katowicach oraz Bydgoszczy.
Już 7 grudnia w Studiu S1 w Warszawie specjalnym koncertem swoje osiemdziesiąte urodziny będzie obchodził „Ruch Muzyczny” – najstarsze czasopismo o muzyce klasycznej w Polsce. W programie znajdą się m.in. kompozycje dawnych, legendarnych redaktorów naczelnych – Stefana Kisielewskiego i Zygmunta Mycielskiego
Dziedzictwo muzyczne w nowym formacie — prezentacja portalu Polska Biblioteka Muzyczna podczas XVI Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy Muzycznych pod hasłem "Muzykalia w zmieniającym się otoczeniu bibliotecznym – integracja, współpraca, harmonia".
Z okazji jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zasłużeni pracownicy Oficyny oraz związani z nią autorzy i przedstawiciele polskiego środowiska muzycznego zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi. Samo wydawnictwo otrzymało też Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.