Aktualności
201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
2020-04-28
5 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku przez cały maj świętuje 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej.
Urodziny Stanisława Moniuszki świętujemy przez cały miesiąc! Już od 1 maja w każdy piątek na kanale FB PWM przypomnimy 5 odcinków cyklu „Nie tylko Straszny dwór” zrealizowanych w ramach serii Śpiewnik – nie tylko – domowy, którą przygotowaliśmy w ubiegłym roku dla uczczenia obchodów Roku Stanisława Moniuszki. W nagraniach o kompozytorze wypowiadają się światowej sławy artyści: Iwona Sobotka, Anna Marchwińska, Bogumiła Weretka-Bajdor, Tomasz Konieczny, Lech Napierała, Ryszard Minkiewicz i Łukasz Borowicz, którzy kreślą portret wielkiego muzyka i przybliżają jego, wciąż dziś aktualną, twórczość. Obiecujemy – ta seria będzie ciekawa nie tylko dla wokalistów!
Głównym punktem obchodów urodzin Stanisława Moniuszki będzie premiera wyjątkowego, trzypłytowego BOXu Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper. Kolekcja, zasilająca serię HERITAGE wydawnictwa ANAKLASIS, zawiera nagrania archiwalne utworów Moniuszki. Najważniejsze nazwiska (Grzegorz Fitelberg, Jerzy Semkow, Walerian Bierdiajew) i najpiękniejsze głosy (Antonina Kawecka, Maria Kunińska-Opacka, Halina Słonicka, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz) w mistrzowskich wykonaniach słynnych pieśni i znanych numerów zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. To pozycja obowiązkowa w fonotece nie tylko wielbicieli Moniuszki.
5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje wyjątkowy materiał: multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze. To przysłowiowy ‘must have’ dla wielbicieli twórczości Stanisława Moniuszki.
Pamiętając o najmłodszych uruchamiamy w dniu urodzin kompozytora specjalne pasmo dla milusińskich: w ramach akcji „kredki w dłoń” publikujemy kolorowankę z podobizną Stanisława Moniuszki wraz z ciekawostkami o nim samym. W zabawny i przystępny sposób opowiadamy najmłodszym o Panu Stanisławie, zachęcając jednocześnie do twórczej aktywności.
W maju zapowiadamy także ukazanie się dwóch ważnych dla moniuszkomaniaków i moniuszkologów książek: Podróż przez dźwięki prof. Magdaleny Dziadek i Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka. Fragmenty tej pierwszej ukażą się na portalu ISSUU PWM, a przygotowywana rozmowa online dra Daniela Cichego z prof. Magdaleną Dziadek odkryje kulisy badań nad postacią i twórczością Stanisława Moniuszki.
Od 12 do 15 maja przeprowadzamy w księgarni PWM akcję rabatową, która obejmie publikacje poświęcone Stanisławowi Moniuszce: wybór utworów Najpiękniejszy Moniuszko oraz książkę dla dzieci Tatulczyk Moniuszko. Dodatkowo, przez cały maj, co wtorek, w ramach serii #zksięgarniPWM polecać będziemy na FB PWM wybrane publikacje z utworami Stanisława Moniuszki. Zapraszamy w progi księgarni PWM – oczywiście online!
Współdziałając z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury dzielimy się tym, co mamy najlepszego: na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, partnera Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wielu działań podczas roku moniuszkowskiego, uruchomione zostaną Bajki Moniuszkowskie (cykl 12 animowanych filmów edukacyjnych o Stanisławie Moniuszko przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat) oraz Wieczorynki Moniuszkowskie (wybrane fragmenty książki Katarzyny Huzar-Czub Tatulczyk Moniuszko w interpretacji Tomasza Koniecznego). Udostępniamy także Scenie Narodowej serię tutoriali i nagrań pieśni: Śpiewnik – nie tylko – domowy.
Zachęcamy do regularnego śledzenia naszych wpisów na dostępnych kanałach PWM! Obiecujemy wiele atrakcji i niespodzianek!
Bądźcie z nami, życząc nam wszystkim kolejnych stuleci z muzyką Stanisława Moniuszki.
Najczęściej czytane:
Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.
Już 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Kluboksięgarni UNA w Krakowie na wyjątkowy wieczór muzyczny. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze utwory Grzegorza Frankowskiego na kontrabas i fortepian – zarówno w ich oryginalnym brzmieniu, jak i w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych, wzbogaconych o improwizacje.
W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i za granicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.
W ramach Funduszowego Maja, organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zaprosiliśmy Was do udziału w grze „Escape room z Polską Biblioteką Muzyczną: Karol Szymanowski i zaginiona partytura". Muzyczna zabawa rozegrała się 27 maja w przestrzeni krakowskiej Kluboksięgarni UNA.
Kompozytorem miesiąca, którego dorobek i życiorys pragniemy naświetlić w czerwcu, jest Ludomir Różycki (1883–1953). Za sprawą sukcesów na polu muzyki scenicznej uznawany jest za najważniejszego polskiego autora oper po Moniuszce oraz za twórcę polskiego baletu narodowego. Ponadto walnie przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki symfonicznej poprzez swe dzieła orkiestrowe. Muzykę Różyckiego chwalono przede wszystkim za bogatą inwencję melodyczną oraz bardzo kunsztowne operowanie brzmieniem aparatu orkiestrowego.
31 maja rozpoczęła się 66. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w Europie. Tegoroczna odsłona wydarzenia ponownie łączy świat filmu, muzyki i sztuki, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczestniczy w festiwalu zarówno jako partner wydarzenia, jak i producent filmu zakwalifikowanego do prestiżowego Konkursu Polskiego.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2025, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii INNE (bibliofilskie, mapy, nuty itp.) zdobyła publikacja opracowana przez Agnieszkę Budzińską-Bennett i Marca Lewona – Kodeks Krasińskich. Edycja wykonawcza z esejami i komentarzem krytycznym.
Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów, którego muzyka grana jest w najsłynniejszych salach koncertowych i scenach operowych. Rozpoznawalny na całym świecie – w kręgach melomanów, ale również wśród fanów popkultury – jego dzieła pojawiają się w filmach, np. słynnym „Lśnieniu” Stanleya Kubricka. Mowa o Krzysztofie Pendereckim, którego barwne życie i twórczość opisała Dorota Szwarcman w najnowszej książce z serii „Małe Monografie”. Już dziś premiera publikacji wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.