PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Mikołaj Piotr Górecki

Mikołaj Piotr Górecki

*1971

Urodził się w 1971 roku w Katowicach. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Henryka Mikołaja Góreckiego. W 1996 r. otrzymał dwa stypendia z The Banff Centre for the Arts w Kanadzie.

 

W roku 2000 otrzymał doktorat z kompozycji w Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. W latach 2001-2002 wykładał na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Obecnie mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych.

 

W 1988 roku uzyskał pierwszą nagrodę na 1. Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej, a w 1994 – trzecią nagrodę na Drugim Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie.

 

Jego utwory są wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Lincoln Center, A. Fisher Hall w Nowym Jorku; Montrealu; Edmonton; w De Ijsbreker Center w Amsterdamie, podczas ISCM Światowych Dni Muzyki w Słowenii, Festiwalu Prawykonań w Katowicach, festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu. Wykonawcami jego utworów są m.in.: Kaja Danczowska, Jadwiga Kotnowska, Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Ewa Pobłocka, Jerzy Maksymiuk, Tomasz Strahl, Marek Moś, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Kameralna „Amadeus”, Brooklyn Philharmonic Orchestra w Nowym Jorku, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO i Sinfonia Varsovia.