Aktualności
XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater z polską premierą III Symfonii Łukaszewskiego
2015-04-27
W dniach 30 kwietnia – 8 maja w Częstochowie odbędzie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Ważnymi wydarzeniami 25. edycji festiwalu będą koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta z udziałem kompozytora oraz polska premiera III Symfonii Pawła Łukaszewskiego.
Podczas jubileuszowej edycji zabrzmią dzieła z różnych obszarów muzyki sakralnej, jak m.in.: od chorału gregoriańskiego i motetów Palestriny, przez pieśni polifoniczne Gruzji, po jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.
25. Festiwal rozpocznie się w Warszawie (30 kwietnia) „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, a zakończy w Gdańsku 8 maja koncertem „Dona nobis pacem” z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Oprócz Bydgoszczy, Poznania i Radomska po raz pierwszy koncerty odbędą się w małych miejscowościach nieopodal Częstochowy, takich jak Mstów, gdzie 3 maja zabrzmią pieśni polifoniczne Gruzji oraz Leśniów, w którym (także 3 maja) Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński zaprezentuje chorał gregoriański. W tym samym czasie (3 maja) we Wrzosowej uczestnicy festiwalu wysłuchają muzyki ze zbiorów jasnogórskich.
Koncert, który zabrzmi 1 maja w Bazylice Jasnogórskiej, będzie okazją do świętowania 80. urodzin Arvo Pärta z udziałem wybitnego estońskiego kompozytora. Na koncercie zabrzmi nowa kompozycja Pärta, a także inne jego dzieła oraz utwory Vivaldiego. Utwory wykonają kontratenor Andreas Scholl, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Andrzej Białko (organy) i Morphing Chamber Orchestra pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.
III Symfonię Pawła Łukaszewskiego będzie można usłyszeć po raz pierwszy w Polsce podczas koncertu finałowego Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie. Koncert odbędzie się 6 maja w Bazylice Jasnogórskiej. Dwuczęściowa III Symfonia "Symphony of Angels" na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną powstała w roku 2010 w ramach Stypendium Miasta Warszawy. Jest owocem fascynacji kompozytora tematyką angelologiczną i wynika z obszernych studiów nad kanoniczną i pozakanoniczną literaturą biblijną.
Jak mówi sam Paweł Łukaszewski: Teksty zostały wybrane z następujących źródeł: I i II Księga Henocha (z apokryfów Starego Testamentu), dokumenty IV Soboru Laterańskiego (1215) i I Soboru Watykańskiego (1869-1870) oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Dobór tekstów poprzedzony był żmudnymi poszukiwaniami i studiowaniem literatury angelologicznej oraz starych ksiąg apokryficznych. W trakcie pracy skontaktowałem sie z prof. Sylwestrem Dworackim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dokonał przekładu części II Księgi Henocha (w oryginale w jęz. etiopskim) na łacinę.
Wystąpią: Talia Or (sopran), Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka oraz Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.
Program festiwalu: http://www.gaudemater.com/informacje/179/Program/Glowna