Aktualności
VIII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
2015-05-27
Już po raz ósmy odbędzie się Festiwal Muzyki Filmowej, jedno z najważniejszych muzycznych spotkań dla miłośników X muzy. Organizatorzy zapraszają w dniach 27-31 maja do Krakowa na koncerty muzyki do filmów, seriali i gier komputerowych.
Pierwszy dzień Festiwalu to prezentacja muzyki towarzyszącej grom komputerowym na koncercie zespołu Critical Hit. Jego liderem jest Jason Hayes, naczelny kompozytor studia Blizzard. Podczas koncertu będzie można usłyszeć muzykę z takich produkcji jak Diablo III, Skyrim, World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Usłyszymy także muzykę z tak klasycznych gier jak Tetris, Pokémon, Super Mario i Angry Birds.
Na kolejne dwa dni (28-29 maja) Festiwal przeniesie się do Centrum Kongresowego ICE. Pierwszy dzień będzie poświęcony muzyce z filmów Andrzeja Wajdy. Koncert Scoring4Wajda będzie próbą opowiedzenia dorobku wybitnego reżysera poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: Wesela, Ziemi Obiecanej, Pana Tadeusza, Zemsty, Smugi cienia, Nocy listopadowej, Niewinnych Czarodziejów, Polowania na muchy, Człowieka z marmuru, Tataraku i Katynia. Muzykę z najważniejszych filmów reżysera usłyszymy w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha. W trakcie koncertu w ICE Kraków po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Wojciecha Kilara ufundowana przez miasta Kraków, Katowice i Wytwórnię Filmową Alvernia Studios.
29 maja w Centrum Kongresowym zabrzmi koncert „Szekspir Symfonicznie”, na którym zaprezentowane zostaną fragmenty ścieżek dźwiękowych i tematów muzycznych najsłynniejszych adaptacji filmowych dzieł Szekspira. Uświetnią go swoją obecnością Patrick Doyle, Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal. W programie usłyszymy rozpoznawalne tematy Nino Roty z Romea i Julii (1968) i Miklósa Rózsy z Juliusza Cezara (1953), ale również fragmenty baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofjewa czy piękną suitę Ennio Morricone z Hamleta (1990). Wydarzeniem będzie polska premiera suit z Henryka IV (2012) i z oskarowego obrazu Zakochany Szekspir (1998). Podczas koncertu usłyszymy muzykę do Kupca Weneckiego (2004). W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który zaprezentuje dzieło oparte na tematach z Tytusa Andronikusa, baletu Otello, mrocznej i elektronicznej Burzy oraz z najnowszego filmu Julie Taymor Sen nocy letniej. Koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego niemieckiego dyrygenta Christiana Schumanna.
Na 30 i 31 maja FMF przeniesie się do Tauron Areny Kraków. Najpierw odbędzie się Międzynarodowa Gala Seriali, a na koniec monumentalny Star Trek z 2009 roku z muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo.
Na Gali Seriali wystąpią m.in. Ramin Djawadi – odpowiedzialny przede wszystkim za muzykę do Gry o Tron, ale także do filmów Equilibrium, Iron Man czy Starcie Tytanów oraz Trevor Morris komponujący do takich historycznych produkcji jak Rodzina Borgiów i Dynastia Tudorów.
W ramach festiwalu odbędzie się również druga edycja koncertu Młodzi na poważnie. Podczas tegorocznego koncertu w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią kompozycje wybitnych polskich muzyków takich jak Michał Lorenc (Bandyta, Psy, Ojciec Mateusz) czy Krzesimir Dębski (Ogniem i mieczem). Młodzi muzycy pod batutą Moniki Bachowskiej będą mieli okazję już po raz drugi pokazać owoce swojej ciężkiej pracy podczas festiwalu.
FMF Youth Orchestra zagra na poważnie, nie usłyszycie wprawek, ani muzyki z bajek, a suity z wybitnych filmów polskiej kinematografii. Koncert jest efektem wspólnej inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.