PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Lato z polską muzyką

Lato z polską muzyką
2015-07-14

W lipcu i sierpniu mają miejsce liczne koncerty i wydarzenia muzyczne, które pozwalają na spędzanie czasu wolnego z najlepszą polską muzyką.  

 

Wszystkie ciekawe koncerty i wydarzenia znajdują się w naszym kalendarium koncertowym, tutaj szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka cyklicznych spotkań i festiwali muzycznych, na których prezentowany jest dorobek artystyczny polskich twórców.

 

Do 18 lipca trwa Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, na którym usłyszeliśmy m.in. Ukiyo-e Marcela Chyrzyńskiego i Orawę Wojciecha Kilara. Na wielki koncert finałowy szykowane jest Te Deum Wojciecha Kilara.


Podczas festiwalu Muzyka Polska na Żuławach, który rozpoczyna się już 17 lipca, publiczność uraczona zostanie przepięknymi Czterema sonetami miłosnymi Tadeusza Bairda oraz jednym z największych „hitów” tego kompozytora, czyli suitą Colas Breugnon. Ponadto w programie festiwalu znalazła się Serenada na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza, która zabrzmi również 29 sierpnia podczas festiwalu Wawel o zmierzchu w Krakowie.


Festiwal Energa Sopot Classic powstał w 2011 roku, stawiając sobie za cel zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. W tym roku na koncercie 5 sierpnia publiczność będzie mogła wysłuchać utworu Przystępuję do Ciebie na mezzosopran i orkiestrę smyczkową Eugeniusza Knapika, który wykonają Urszula Krygier i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Rodriga Tomilla.


Ci, którzy wybrali odpoczynek w Tatrach, będą mogli w dniach 25 lipca – 2 sierpnia skorzystać z oferty programowej festiwalu XXXVIII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu finałowego zabrzmi wykonywane po raz pierwszy Trio concerto na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego, a w ciągu festiwalowych dni będzie można posłuchać utworów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (Mater Dei), patrona festiwalu Karola Szymanowskiego (Harnasie w wersji na dwa fortepiany), Wojciecha Kilara (Orawa), Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową), Witolda Lutosławskiego (Pięć melodii ludowych i Uwertura smyczkowa) i Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu).


W dniach 15-31 sierpnia odbywa się festiwal Muzyka w Starym Krakowie, na którym również obecna jest polska muzyka. 25 sierpnia Krakowskie Trio Stroikowe wykona utwory Witolda Lutosławskiego i Antoniego Szałowskiego, 30 sierpnia zaś Zespół Instrumentów Dętych wykona Cassazione per Natale Zbigniewa Bujarskiego.


Odbywający się w dniach 15-29 sierpnia festiwal Chopin i jego Europa pod hasłem „Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina” to muzyczne odliczanie do XVII Konkursu Chopinowskiego, który zacznie się 1 października. Na koncertach festiwalowych usłyszymy znakomitą polską muzykę XIX wieku. Oprócz dzieł patrona festiwalu Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz utwory solowe) będą to utwory Henryka Wieniawskiego (II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Legenda op. 17, Polonez D-dur op. 4), Mieczysława Karłowicza (Symfonia e-moll "Odrodzenie" op. 7), Ignacego Jana Paderewskiego (Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, Mazurek a-moll, Krakowiak fantastyczny, Koncert fortepianowy a-moll op. 17), Michała Kleofasa Ogińskiego (Polonez d-moll nr 10, Polonez c-moll nr 6, Polonez d-moll nr 16), Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (Fantazja na tematy z opery „Don Giovanni” op. 59) i Karola Lipińskiego (Mazurek es-moll).

Katalogi Wydawcy Agenci