Aktualności
Archiwum osobiste Sergiusza Prokofiewa w Nowym Jorku
2015-07-16
Dokumenty Sergiusza Prokofiewa, w tym rękopisy, szkice, notatki, korespondencja oraz publikacje dotyczące życia i twórczości kompozytora, wcześniej znajdujące się częściowo w paryskiej Bibliotece Narodowej, a częściowo w Goldsmiths College w Londynie, zostały przekazane przez spadkobierców kompozytora bibliotece Rare Book and Manuscript Library of Columbia University w Nowym Jorku.
W archiwum Rare Books Library znajdują się rękopisy szkiców utworów oraz rękopisy partytur 43 utworów napisanych w czasie, gdy Prokofiew przebywał w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Francji, w tym między innymi symfonie (trzecia i czwarta), koncerty fortepianowe (czwarty i piąty), opery (Gracz i Ognisty Anioł), balety oraz utwory kameralne. Ciekawostką są także trzy notatniki z pomysłami wątków muzycznych z lat 1919, 1929 oraz 1931.
W nowojorski archiwum znalazła się także osobista korespondencja Prokofiewa z lat 1917-1936, w tym listy wymieniane z Ravelem, Strawińskim, Diagilewem czy Casalsem.
Oprócz rękopisów biblioteka gromadzi największą kolekcję dzieł wydanych: ponad 500 kompozycji (w tym rzadkie i pierwsze wydania), około 400 książek (głównie w języku angielskim), czasopisma i artykuły o kompozytorze oraz blisko 500 programów koncertowych.
Do 14 sierpnia trwa w Columbia’s Rare Book and Manuscript Library wystawa, z wybranymi materiałami przekazanymi właśnie do Nowego Jorku.
Wydawcą dzieł Sergiusza Prokofiewa jest Boosey&Hawkes.
fot. z archiwum PWM