Aktualności
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”
2016-08-15
Od 15 do 30 sierpnia trwać będzie 12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego”.
12. edycja festiwalu to nie tylko zestawienie muzyki Fryderyka Chopina z utworami najbliższych mu twórców – Bacha, Mozarta, Belliniego czy Jíroveca, ale również poszukiwanie różnorodnych inspiracji i podążanie śladami wpływów na muzykę Chopina oraz jego twórczości na dzieła innych kompozytorów.
Tegoroczna odsłona festiwalu prezentuje szeroki wachlarz gatunków muzycznych: od opery i pieśni, przez muzykę kameralną i symfoniczną, aż po popularne w XIX wieku parafrazy, wariacje i opracowania tematów najbardziej znanych dzieł epoki. Utwory wykonywane będą zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych.
Tradycyjnie wsród gości festiwalu znaleźli się światowej sławy pianiści m.in. Katia i Marielle Labéque, Nelson Goerner, Till Fellner, Jan Lisiecki, Jonathan Plowright i Yulianna Avdeeva, a także laureaci ostatniego Konkursu Chopinowskiego, w tym Seong-Jin Cho i Charles Richard-Hamelin.
Na uwagę zasługuje niezwykle ciekawy repertuar wykonawstwa historycznego. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy kompletne wykonanie opery „I Capuleti e i Montecchi” Vincenzo Belliniego, a dokona go na instrumentach historycznych zespół Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego.
Legendarny zespół zaprezentuje także, wraz z pianistą Nelsonem Goernerem, Wariacje B-dur na temat arii „La ci darem la mano” oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Interesująco zapowiadają się też pozostałe punkty programu, w tym wykonanie Preludiów Chopina w wersji na orkiestrę symfoniczną w opracowaniu Jeana Françaix z 1967 roku, koncerty kameralne (m.in. Belcea Quartet, Apollon Musagete, Szymanowski Quartet) i recitale chopinowskie przed sercem kompozytora w warszawskiej Bazylice św. Krzyża.
Podczas festiwalu zabrzmi także muzyka kompozytorów polskich, m.in. II Symfonia c-moll op. 15 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Kwintet fortepianowy c-moll op. 35 Ludomira Różyckiego.
Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i po raz pierwszy w ramach festiwalu – w Żelazowej Woli.
Transmisji koncertów wysłuchać będzie można na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Stanisław Leszczyński. Festiwal jest realizowany pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Programem 2 Polskiego Radia oraz Filharmonią Narodową.
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.