Aktualności
Ogólnopolska Konferencja Kultury
2017-08-28
W dniach 4-5 września we Wrocławiu odbędzie się sympozjum poświęcone muzyce w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ogólnopolska Konferencja Kultury to multidysplinarne, wielowątkowe przedsięwzięcie zaplanowane z myślą o możliwie kompletnym poznaniu, przedyskutowaniu, zinterpretowaniu, w efekcie zaś – wcieleniu w życie potrzeb i zamierzeń polskich środowisk artystycznych. Na Konferencję złoży się cykl 11 sympozjów zorganizowanych według dwóch dopełniających się wzajem porządków: tematycznego i geograficznego, oraz dwunastego sympozjum podsumowującego całość.
Otwierające Konferencję panele poświęcone kolejnym dziedzinom sztuki skupią się na muzyce, sztuce tradycyjnej, teatrze, sztukach plastycznych oraz tańcu. Plenarne obrady zaprogramowane z udziałem środowiskowych autorytetów, artystów i organizatorów mają za zadanie omówienie najistotniejszych zagadnień wiążących się z aktualnym stanem kultury w Polsce, zarówno w jej wymiarze instytucjonalnym, jak i z punktu widzenia indywidualnego twórcy. Przedmiotem debaty staną się m.in. sam twórca, kwestie relacji pomiędzy państwem a jego działalnością artystyczną, obszary domagające się regulacji oraz wsparcia państwowego mecenatu, zagadnienia dotyczące roli kapitału prywatnego w rozwoju kultury czy wzajemne zależności między twórcami a instytucjami oraz ich odbiorcami.
Szeroko pojęte aspekty życia kulturalnego, jak nakreślenie ram polityki kulturalnej państwa i samorządów czy też wypracowanie rekomendowanych rozwiązań umożliwiających aktywność twórczą dzięki systemowi zabezpieczeń socjalnych artystów, staną się ponadto przedmiotem rozważań w obrębie środowisk lokalnych dzięki serii 6 sympozjów regionalnych.
W ramach sympozjum poświęconego muzyce zaplanowano następujące panele:
- Artystyczna instytucja muzyczna – funkcjonowanie w systemie (Andrzej Kosendiak)
- Artystyczna instytucja muzyczna – organizacja wewnętrzna (Natalia Klingbajl)
- Muzyk jako artysta – status, uprawnienia, osłony (Wojciech Walczak)
- Muzyka jako gałąź gospodarki kreatywnej – finansowanie, organizacja, monitorowanie (Antoni Rosochacki)
- Ochrona praw autorskich i praw pokrewnych polskich artystów (Miłosz Bembinow)
- Powszechna edukacja muzyczna (Grzegorz Michalski)
- Upowszechnianie i promocja międzynarodowa – muzyka w mediach, muzyka jako medium promocji międzynarodowej (Daniel Cichy).
Zachęcamy do udziału w konferencji. Szczegółowy program znajduje się na STRONIE INTERNETOWEJ wydarzenia, natomiast rejestracja dostępna jest TUTAJ.
fot. MKiDN