Aktualności
Tadeusz Ochlewski – wspomnienie
2018-01-26
26 stycznia to data szczególna dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: obchodzimy dzisiaj 43. rocznicę śmierci Tadeusza Ochlewskiego. To dzięki Jego wizji powstało Wydawnictwo, a sukcesywnie wdrażane projekty określiły kierunki rozwoju oficyny.
Ze wzruszeniem wspominamy Jego postać.
Podsumowując dorobek Tadeusza Ochlewskiego, Zygmunt Mycielski określił artystę jako postać „pierwszoplanową […] nie tylko w życiu muzycznym, ale i w polskiej kulturze” (Zygmunt Mycielski, Tadeusz Ochlewski, „Ruch Muzyczny” 1975, nr 5, s. 7). Powszechnie Tadeusza Ochlewskiego wspomina się jako założyciela i wieloletniego dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Rzadziej pamięta się, że okres kierowania tą instytucją był zwieńczeniem wielu wcześniejszych, przedwojennych doświadczeń artysty w zakresie edytorstwa muzycznego. Chodzi o jego współuczestnictwo w organizacji i prowadzeniu pierwszych niekomercyjnych, można powiedzieć „narodowych”, ze względu na finansowanie z funduszy państwowych, a także założone cele, oficyn muzycznych w Polsce: Wydawnictwa Dawnej Muzyki Polskiej oraz Towarzystwa Wydawniczego Muzyki Polskiej. Poprzez działania na gruncie edytorstwa muzycznego wspomniane instytucje dbały, podobnie jak później PWM, o muzyczne dziedzictwo kulturowe naszego kraju, a także o dalszy rozwój muzyki polskiej poprzez edycję pozycji pedagogicznych i aktualnych dzieł polskich twórców.
PWM kontynuuje obecnie tę tradycję, publikując m.in. utwory nagradzane w ramach Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego, organizowanego prze tę oficynę od 2003 roku.
Tadeusz Ochlewski, który dla muzyki zrezygnował ze studiów inżynierskich, swoją pracę na rzecz muzyki polskiej traktował zarówno jako swoją zawodową, jak i życiową misję. Jednocześnie był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach; pasjonowała go sztuka oraz wszystko, co twórcze. Nie pozostało to bez wpływu na kształt współtworzonych lub prowadzonych przez niego przedsięwzięć, które w istotnym zakresie wpłynęły na kształt polskiego życia muzycznego w okresie międzywojennym i po 1945 roku.
© PWM / fot. archiwum PWM