Aktualności
Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty w Nowym Teatrze w Warszawie
2020-09-28
W muzyce współczesnej nieczęsto pojawiają się tak zjawiskowe meteoryty, hipnotyzujące swoim pięknem i dramaturgicznie doskonałą narracją, przy wyrafinowaniu i precyzji stosowanych środków. 7 października w Nowym Teatrze w Warszawie rusza Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty, poświęcony twórczości jednego z najciekawszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Podczas festiwalowych koncertów między 7 a 11 października w Nowym Teatrze w Warszawie oprócz wybranych utworów Pawła Mykietyna będzie można również usłyszeć kompozycje Pawła Szymańskiego – kompozytora starszego od Mykietyna o generację, którego u progu swej drogi wybrał on jako główny punkt odniesienia.
Pierwszy koncert festiwalu to połączenie arcydzieł Mykietyna i Szymańskiego, fortepianowych z wokalnymi. Pieśni do słów Trakla i Sonety Szekspira reprezentują dwa skrajnie odmienne typy myślenia o ekspresji głosu, estetyce, a jednocześnie w sposób kongenialny ewokują światy poetyckie odległe o epoki, ekstazę miłosną z jednej strony i melancholię kończącego się świata z drugiej.
Podczas drugiego koncertu, zaplanowanego na 9 października, zagra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją charyzmatycznego Bassema Akiki. Zabrzmią utwory istotne dla Pawła Mykietyna, który usuwa się tu w cień, wskazując na kompozytorów starszej generacji, podobnie jak on sam mistrzowsko grających różnymi idiomami, odwołujących się do dawnych form, jak sinfonietta, sonata czy nawet czeska polka i budujących niezrównane narracje.
Koncert kameralny (10 października) to maraton kwartetowy, a obok Lutosławski String Quartet i Royal String Quartet dwójka pełnych energetycznej precyzji wykonawców – klawesynistka Małgorzata Sarbak i perkusista Miłosz Pękala. To zarazem mini antologia polskiej muzyki kameralnej, z hipnotycznym obrazem pewnej podroży pociągiem Pawła Szymańskiego, a jednocześnie obraz ewolucji stylu kompozytorskiego Pawła Mykietyna widoczny w jego dwóch skrajnie odmiennych, lecz podobnie angażujących arcydzieł – II i III Kwartecie smyczkowym. Z zespołem Lutosławski String Quartet gościnnie wystąpi pianista Maciej Piszek.
Festiwal zakończy 11 października koncert muzyki elektronicznej, z ikonicznymi arcydziełami stworzonymi na taśmę.
Wszechogarniający dźwięk konstrukcji iluzorycznych, w którym można się bezpiecznie zatopić i – co nie tak częste w muzyce współczesnej – niezwykle pięknych i przyjaznych w odbiorze nawet dla początkującego słuchacza. Do zachwycających, czasem nawet pobrzmiewających idylliczną sielanką utworów Mykietyna i Szymańskiego dołączone są wciągające oniryczne narracje Adama Falkiewicza oraz fascynujący utwór pioniera muzyki elektronicznej w Polsce – Włodzimierza Kotońskiego, który był nauczycielem wszystkich tych trzech genialnych kompozytorów reprezentujących zarazem trzy generacje.
Nowy Teatr
Madalińskiego 10/16, Warszawa
Bilety na wszystkie koncerty: 30 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe) dostępne na: bilety.nowyteatr.org
Szczegółowy program znajduje się na nowyteatr.org
Na podstawie materiałów organizatora