Aktualności
Knapik, Kulenty, Łukaszewski, Wołek: przed nami sześć prawykonań
2020-10-26
Przełom października i listopada przyniesie kolejne prawykonania utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Przed nami wydarzenia w Polsce i zagranicą, dostępne także dzięki zapewnionym transmisjom online.
30 października w Filharmonii Śląskiej w Katowicach będzie prawykonana Podróż długa na sopran, baryton i orkiestrę smyczkową Eugeniusza Knapika. Utwór jest kontynuacją pieśni Przystępuję do ciebie, napisanej niegdyś z okazji 80. urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego i dedykowanej jubilatowi. Warstwa słowna kompozycji opiera się na wierszach Edwarda Stachury i Zbigniewa Herberta. Partie wokalne wykonają Monika Sendrowska i Tomasz Rak, a Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Maciej Tomasiewicz.
Kończący się miesiąc podsumują także dwie najnowsze kompozycje Pawła Łukaszewskiego. Również 30 października Polski Chór Kameralny wykona w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku jego Sub tuum præsidium i Corpus Christi hymnus na chór mieszany a cappella. Koncert odbędzie się bez bezpośredniego udziału publiczności, jednak dzięki zapewnionej transmisji online możliwe będzie uczestnictwo w wydarzeniu w bezpiecznym domowym zaciszu. Zachęcamy do śledzenia transmisji na www.gdansk.pl i www.polskichorkameralny.pl.
Kolejny utwór Łukaszewskiego zabrzmi po raz pierwszy już kilka dni później, 4 listopada. Missa Sancti Papæ Ioannis Pauli Secundi Magni poświęcona jest papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji setnej rocznicy jego urodzin. To pierwsza msza w dorobku Łukaszewskiego na chór a cappella. Utwór prawykona Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wydarzenie będzie można śledzić dzięki transmisji online na kanale YouTube Filharmonii Narodowej.
Początek listopada przyniesie także prawykonanie utworu z katalogu PWM zagranicą. Światowa premiera Tap-Blow-Dance4 Hanny Kulety odbędzie się 3 listopada w holenderskim Groningen w ramach Basklarinet Festijn i festiwalu Soundsofmusic. Utwór po raz pierwszy zinterpretują Fie Schouten i Jelte Althuis (klarnety basowe), Tatiana Koleva (wibrafon) i Eva van de Poll (wiolonczela). „Tap-Blow-Dance4 to kombinacja gwałtownej, bardzo żywej, quasi-tanecznej muzyki z »przytupem« (dosłownie) i spokojnej, »zawieszającej się«, zacinającej się – jak na starej płycie winylowej (dosłownie) – melancholii”, komentuje swój najnowszy utwór kompozytorka. „Te dwie podstawowe warstwy muzyczne tworzą swoisty kolaż emocji zakomponowanych w różnych czasoprzestrzeniach, które »ocierając się« o siebie tworzą mój surrealizm muzyczny”.
Prawykonanie Open/Close na klarnet basowy i duży zespół Krzysztofa Wołka miało odbyć się kilka miesięcy temu, jednak wydarzenie musiało zostać przeniesione na inny, nieznany wtedy termin. Orkiestra Muzyki Nowej zdecydowała się prawykonać utwór w niedzielę, 8 listopada, w siedzibie NOSPR-u. Partię solową wykona Michele Marelli. Kompozytor tak wspomina pracę nad utworem: „Open/Close jest swego rodzaju koncertem na klarnet basowy i orkiestrę kameralną. Tytuł utworu odnosi się z jednej strony do sposobu tworzenia dźwięku przez klarnet (otwieranie i zamykanie klap w instrumencie), jak i do sposobu tworzenia materiału źródłowego utworu. W poszukiwaniu nowego rodzaju ekspresji na etapie planowania kompozycji wykorzystałem brzmienia stworzone za pomocą miksera analogowego. Dźwięki te zostały następnie przeanalizowane przez komputer i za pomocą kilku programów komputerowych przeniesione w warstwę harmoniczną i formalną”.
***
AKTUALIZACJA: z przyczyn niezależnych od organizatorów prawykonanie utworu Open/Close na klarnet basowy i duży zespół Krzysztofa Wołka zostało odwołane.