PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

W 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego

W 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego
2021-01-23

Goplana, Janek, Stara baśń, Konrad Wallenrod: to – oprócz najczęściej wymienianej w dorobku kompozytora uwertury W Tatrach – największe, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dzieła Władysława Żeleńskiego. Oprócz wymienionych oper, Władysław Żeleński jest autorem utworów symfonicznych ze Suitą tańców polskich, kameralnych, w tym Kwintetu fortepianowego, wokalnych, organowych i solowych.

Jednak wiele tytułów kompozytora wciąż pozostaje nieznanych. Od kilku lat PWM podejmuje zadanie przywrócenia przynajmniej części z nich do powszechnego użytku.

 

Upamiętniając przypadającą 23. stycznia setną rocznicę śmierci kompozytora, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało zeszyt z dwoma utworami na skrzypce i fortepian: to Romans oraz Taniec fantastyczny op. 29.

 

Pod koniec października 1877 roku w Kurierze Warszawskim pojawił się anons reklamowy zawiadamiający o opublikowaniu przez oficynę Ferdynanda Hösicka seniora dwóch utworów na skrzypce i fortepian op. 29 autorstwa Władysława Żeleńskiego (1837–1921). Kompozytor zadedykował je Władysławowi Górskiemu (1846–1915), wybitnemu skrzypkowi zyskującemu wówczas europejski rozgłos, który kilka lat później dostanie angaż w paryskiej Orchestre Lamoureux.

Serdeczna przyjaźń połączyła ich dużo wcześniej. (…)

 

To fragment wstępu do zbioru z Romansem i Tańcem fantastycznym. Brzmi ciekawie, prawda? Po więcej informacji na temat utworów, kontekstu ich powstania oraz po samą publikację wszystkich skrzypków zapraszamy do księgarni PWM: na półkach czekają świeżo wydrukowane, gorące jeszcze egzemplarze.

 

Jednocześnie z przyjemnością informujemy i obiecujemy, że to nie ostatnie słowo wydawnictwa, jeśli chodzi o twórczość Władysława Żeleńskiego. Wkrótce poszerzymy katalog o kolejne tytuły tego kompozytora. Śledźcie nas, żeby być na bieżąco!

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

 

Katalogi Wydawcy Agenci