PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego
2022-05-14

W niedzielę, 15 maja, koncertem inauguracyjnym rozpocznie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Podczas 2 etapów konkursu swoje umiejętności zaprezentuje 24 młodych adeptów sztuki dyrygenckiej. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzcę czeka gwarancja kolejnej szansy konkursowej: możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród rzeczowych.
 

Od 16 do 19 maja na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas przesłuchań można będzie bacznie przyglądać się pracy młodych dyrygentów, gdyż będą one miały formę otwartą dla publiczności. Do pierwszego etapu (16–1 7 maja) każdy uczestnik wybierze po dwa utwory z dwóch list zaproponowanych przez jury, a następnie wylosuje po jednym z każdej, aby przygotować je podczas trwającej 30 minut próby z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Do drugiego etapu (18–19 maja) zakwalifikuje się ósemka najlepszych uczestników, którzy ponownie losować będą utwory, z kolejnej puli repertuarowej. Uczestnicy konkursu będą występować w kolejności alfabetycznej, począwszy od wylosowanej litery alfabetu. Kto będzie w tym roku najlepszym dyrygentem młodego pokolenia? Dowiemy się w sobotę, 19 maja, po obradach jury. Wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów odbędzie się dzień później, 20 maja, w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz komplety atrakcyjnych partytur ufundowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 


Uczestników oceni jury złożone z wybitnych polskich dyrygentów i profesorów uczelni muzycznych:

 

Mirosław Jacek Błaszczyk – przewodniczący,

Tomasz Bugaj,

Rafał Jacek Delekta,

Sylwia Janiak-Kobylińska,

Warcisław Kunc,

Marek Pijarowski,

Jacek Rogala,

Piotr Sułkowski,

Monika Wolińska.

 

Oprócz koncertu laureatów 20 maja, konkursowi towarzyszyć będzie koncert inauguracyjny (15 maja, o godz. 19.00). Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi w swojej siedzibie pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.


Zarówno podczas przesłuchań, jak i koncertów nie zabraknie muzyki kompozytorów polskich z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Witold Lutosławski Wariacje symfoniczne, Partita na skrzypce i orkiestrę, Krzysztof Meyer - Hommage à Johannes Brahms op. 59, Władysław Żeleński -  Uwertura charakterystyczna „W Tatrach" op. 27, Henryk Wieniawski - Fantazja brillante na motywach z opery „Faust" Ch. Gounoda op. 20.
 

Katalogi Wydawcy Agenci