PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Prawykonanie „II Koncertu organowego” Elżbiety Sikory w Filharmonii Łódzkiej

Prawykonanie „II Koncertu organowego” Elżbiety Sikory w Filharmonii Łódzkiej
2022-05-24

Choć organy nie należą być może do najpopularniejszych instrumentów i kojarzone są z muzyką dawną, z powodzeniem funkcjonują także współcześnie jako instrument solowy. Będzie się można o tym przekonać 3 czerwca w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podczas premiery najnowszego utworu Elżbiety Sikory – II Koncertu organowego.
 

Elżbieta Sikora jest jedną z najważniejszych polskich kompozytorek swojego pokolenia. Od 1981 roku mieszka we Francji, jednak wciąż pozostaje artystycznie związana z Polską, współpracuje też z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Choć od początku kariery szczególnym zainteresowaniem darzy muzykę elektroakustyczną, chętnie pisze także utwory przeznaczone na tradycyjne składy. Tak jest w przypadku jej najnowszego II Koncertu organowego, który premierowo zabrzmi w Filharmonii Łódzkiej 3 czerwca. Wykona go Mari Fukumoto, japońska organistka, absolwentka m.in. Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu i zwyciężczyni ważnych konkursów, w tym 7. Międzynarodowego Konkursu Organowego Musashino-Tokyo i konkursu towarzyszącego 62. International Organ Week w Norymberdze. 
 

„Zeszłego lata, w czasie nagrań w NFM we Wrocławiu mojego I Koncertu na organy i orkiestrę, dedykowanemu Romanowi Peruckiemu, poproszono mnie o dopisanie do niego nowej kadencji. Tak powstała Cadenza.org i tak zrodził się też pomysł skomponowania II Koncertu organowego”, wspomina kompozytorka. „Myślę, że współpraca w wykonawczynią, Mari Fukumoto, drobną, przemiłą Japonką o żelaznym uderzeniu i niezwykłej sprawności spowodowała, że spojrzałam na organy inaczej. Inne, zupełnie przypadkowe spotkanie z dźwiękami organów w katedrze we Fromborku, gdzie, słuchając pokazu tamtejszych organów, mogłam prawie namacalnie odczuć moc dźwięków tego instrumentu i zobaczyć wirtuozowski balet nóg biegających po pedałach, sprawiło, że na nowo zaprzyjaźniłam się z tym instrumentem”, dodaje Elżbieta Sikora.


 

Filharmonia Łódzka może pochwalić się dwiema niezależnymi parami organów: barokowymi i romantycznymi, wybudowanymi w latach 2013–2014. Budowa tych instrumentów była największym od lat projektem organowym w Polsce i zarazem wyjątkowym wydarzeniem w skali światowej – sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej jest jedyną na świecie, w której znajdują się dwa zupełnie niezależne instrumenty, oraz jedyną świecką salą koncertową w Europie, która posiada instrument barokowy – przystosowany do współpracy z zespołami muzyki dawnej. Projekt budowy organów w Filharmonii Łódzkiej został przygotowany przez prof. Ludgera Lohmanna, wybitnego organistę i profesora Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Premiera II Koncertu organowego Elżbiety Sikory wręcz nie może odbyć się w innym miejscu.
 

Bilety w cenie 48–34 zł (normalny) i 36–24 zł (ulgowy) można nabyć na stronie organizatora.

Katalogi Wydawcy Agenci