PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

PWM promuje w Japonii najlepszą polską muzykę

PWM promuje w Japonii najlepszą polską muzykę
2022-11-11

Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” szerokim echem odbił się w japońskim środowisku pianistycznym. Był okazją do przedstawienia mniej znanej w Azji muzyki polskiej, ale też do przybliżenia twórczości Fryderyka Chopina, opracowanej w Wydaniu Narodowym Dzieł Wszystkich – nie tylko wśród uczestników przedsięwzięcia, ale także podczas spotkań biznesowych i prelekcji w placówkach artystycznych.
 

Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina to seria wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Fundację Wydania Narodowego. Jest to pierwsza na świecie źródłowo-krytyczna edycja kompletu dzieł Chopina, zredagowana przez prof. Jana Ekiera na podstawie wszystkich dostępnych źródeł przy użyciu nowoczesnych metod naukowych. Jej celem jest przedstawienie całej zachowanej twórczości Chopina w jej autentycznym kształcie. Jest ona zarazem rekomendowana przez organizatorów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


fot. Bartek Barczyk / PWM

Seminaria o Wydaniu Narodowym
 

Przedstawiciele PWM przy współpracy z FWN i ZEN-ON, wydawcą japońskiego tłumaczenia edycji Wydania, zorganizowali seminaria w salonach Kawai, podczas których przedstawili zalety serii na tle innych funkcjonujących na japońskim rynku publikacji z utworami Chopina. W wykładzie pt. „W poszukiwaniu prawdy o Chopinie. Co można odczytać z nut?” dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy opowiedział o relacjach Fryderyka Chopina z wydawcami, przedstawił polskie edycje jego dzieł, także w kontekście wydań źródłowych, przybliżył również proces edytorski w ujęciu prof. Jana Ekiera, redaktora serii. Porównanie kolejnych wydań dzieł Chopina było także podstawą wykładu prof. Pawła Kamińskiego, który został zarejestrowany i odtworzony uczestnikom seminariów. Zwrócił on szczególną uwagę na błędy w interpretacji źródeł w niektórych edycjach i podkreślił zalety Wydania Narodowego. Wszystkie seminaria – w Osace, Nagoi i Tokio –zakończyło wystąpienie prof. Ichiro Kato, redaktora japońskiej edycji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. 

Z wizytą w Hamamatsu
 

Przedstawiciele Polskiego Wydawnictwa Muzycznego promowali także polską muzykę podczas spotkań w Hamamatsu – mieście, w którym co trzy lata odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny. Okazją do wymiany doświadczeń była prelekcja dyrektora PWM o Fryderyku Chopinie i recital prof. Wojciecha Świtały w Liceum Artystycznym w Hamamatsu czy inspirująca wizyta w Muzeum Instrumentów. Warto także wspomnieć o nawiązaniu współpracy z Hamamatsu Cultural Foundation, organizującej Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, oraz twórczej wymianie idei podczas spotkania w fabryce fortepianów Kawai z prezesem Hirotaką Kawai.



fot. Bartek Barczyk / PWM

Coraz więcej polskiej muzyki w Japonii

„Wizyta w Hamamatsu była kolejnym etapem rozwijania współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z partnerami japońskimi” – podsumowuje dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy. „Z ogromną przyjemnością odwiedziliśmy uczniów klas muzycznych w Liceum Artystycznym w Hamamatsu. Tym samym nie tylko promowaliśmy konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży »Muzyka z kraju Chopina«, którego pierwsza edycja była wielkim sukcesem, ale nawiązaliśmy relacje z dyrekcją i profesorami fortepianu tej świetnej szkoły. Wizyta w fabryce fortepianów Kawai i spotkanie z prezesem Hirotaką Kawai były z kolei okazją do pogłębienia relacji naszej Oficyny z producentem znakomitych instrumentów i przedstawienia kolejnych obszarów współpracy” – dodaje.


Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma w planach dalsze działania we współpracy z japońskimi partnerami. Jednym z nich jest organizacja kolejnej edycji konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” oraz promocja polskiej muzyki, możliwa dzięki nawiązaniu bezpośredniego kontaktu ze znakomitymi japońskimi instytucjami muzycznymi.

Katalogi Wydawcy Agenci