PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM
2024-07-12

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

 

 

 

Marcel Chyrzyński, Ukiyo-e no. 6. Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową


W pierwszej kolejności zapraszamy do Krakowa, gdzie podczas Festiwalu Muzyki Polskiej zabrzmi Ukiyo-e no. 6. Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową. To kolejna perełka w cyklu kompozycji Marcela Chyrzyńskiego inspirowanych malarstwem i japońskim drzeworytem, zwanym ukiyo-e, co oznacza „obrazy przepływającego świata”. Utwór został skomponowany na zamówienie Sinfonietty Cracovii, która pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak wykona go po raz pierwszy podczas Koncertu jubileuszowego 30/20

 

Ukiyo-e No. 6 – Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową wchodzi w skład cyklu utworów zatytułowanych Ukiyo-e. To szósta z kolei kompozycja zainspirowana japońskimi drzeworytami ukiyo-e, czyli obrazami przemijającego świata. Warstwę pozamuzyczną, wspólną dla wszystkich Ukiyo-e kompozytor przybliża w następujący sposób:  W cyklu tym, od strony emocjonalnej, nawiązuję do estetyki japońskiej, w której szczególne znaczenie ma przemijalność, nietrwałość, ulotność chwili. Przebrzmiewa w tym buddyjskie podejście do natury – "piękno kwiatów jest nam drogie‚ bo wiemy‚ że jesienią już ich nie będzie".

 

Prawykonanie odbędzie się 19 lipca w Radiu Kraków i uczci dwie rocznice: 30-lecie Sinfonietty Cracovii i 20-lecie Festiwalu Muzyki Polskiej.  Tego wieczoru w programie wydarzenia zabrzmią także kompozycje Witolda Lutosławskiego i Krystyny Moszumańskiej-Nazar. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem Festiwalu, pozwalającym odkryć różnorodność polskiej muzyki współczesnej.

 

 

Zygmunt Krauze, Trio smyczkowe


47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem dostarczy okazji do spotkania z twórczością Zygmunta Krauzego. W pierwszej kolejności z kompozytorem będzie można spotkać się 20 lipca w Galerii Orskiego, gdzie odbędzie się wieczór autorski poświęcony jego twórczości. Przy fortepianie zasiądzie sam kompozytor. Dwa dni później, w Galerii Hasiora po raz pierwszy zabrzmi, w wykonaniu Tansman Trio, jego najnowsze dzieło kameralne. O swoim utworze autor pisze następująco:


Trio smyczkowe mogłoby mieć podtytuł „trio podhalańskie”, ponieważ zawarte w nim są dwa cytaty muzyki ludowej z tego regionu w formie zarówno granej, jak i śpiewanej. Zespół trojga muzyków potraktowany został solistycznie. Każdy z nich wykonuje swoją partię niezależnie od pozostałych – dzięki temu muzyka może wybrzmieć bardziej emocjonalnie. W Triu smyczkowym kontynuowane są pomysły muzyczne, które występowały już w Koncercie fortepianowym nr. 3 oraz w utworze „Okruchy pamięci” na klawesyn.

 


Z programem festiwalu, który potrwa od 20 do 28 lipca można zapoznać się na stronie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Podczas codziennych koncertów zabrzmią kompozycje z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego m.in. Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego, czy Mieczysława Karłowicza. Naszą uwagę zwrócimy również w stronę Zygmunta Mycielskiego, a to za sprawą spotkania z Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książek o kompozytorze, edytorką korespondencji Zygmunta Mycielskiego i Andrzeja Panufnika oraz tomów pism Zygmunta Mycielskiego „Znaki zapytania". Spotkanie odbędzie się 23 lipca w Willi Oksza o godz. 16:30, poprowadzi je dr Daniel Cichy – Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM.

 

Katalogi Wydawcy Agenci