Aktualności
Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2025-02-06
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
Narodowe Forum Muzyki to nie tylko sale koncertowe i miejsce prób dla artystów, ale także punkt spotkań dla wszystkich kochających muzykę. To instytucja łącząca pasjonatów, twórców i wykonawców, oferując im szeroką gamę doświadczeń artystycznych. Jubileusz PWM jest doskonałą okazją do wymiany myśli i doświadczeń, a także do wzbogacenia wiedzy melomanów w każdym wieku. To także idealny moment, by w pełni docenić dorobek Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz jego wpływ na rozwój kultury muzycznej w Polsce.
07.03, piątek, 9.30
NFM, VIP Room i Sala Główna ORLEN
Spotkanie z prof. Agatą Zubel
w ramach cyklu Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich
Agata Zubel to kompozytorka muzyki najnowszej posługująca się współczesnym językiem muzycznym. Podczas spotkania z młodzieżą opowie o swoich pomysłach, inspiracjach oraz tajnikach techniki kompozytorskiej. To wyjątkowa okazja, by poznać świat współczesnej muzyki z perspektywy samej twórczyni. Młodzi słuchacze będą mogli uczestniczyć w próbie generalnej, podczas której zobaczą z bliska pracę dyrygenta, orkiestry i kompozytorki przygotowujących dzieło do wieczornego koncertu. Muzycy będą pracowali nad polskim prawykonaniem utworu Agaty Zubel Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę. NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Duncan Ward. Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich (SMS) to stały cykl w ofercie edukacyjnej NFM.
7.03, piątek, 17.00
NFM, Sala Czerwona
Zacznij od Bacha
w ramach cyklu Chór Melomana
Aleksandra Szymańska / Dominik Jarocki – przygotowanie i prowadzenie
Chór Melomana to projekt skierowany do wszystkich, którzy chcieliby oderwać się od codziennych trosk i pośpiewać w sali o wspaniałej akustyce. Dzieci, młodzież i dorośli mogą rozwinąć swoje wokalne umiejętności pod okiem profesjonalnych chórmistrzów, doskonalić słuch muzyczny, a podczas tego spotkania odkryć piękno utworów Zbigniewa Wodeckiego. Będzie to możliwe dzięki sporządzonemu przez Krzysztofa Herdzina wspaniałemu opracowaniu piosenek tego artysty na fortepian, głos i gitarę. Zbiór ukazał się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, otwierając serię Klasycy polskiej piosenki.
7.03, piątek, 17.30
NFM, VIP Room
Portrety wielkich kompozytorów – Witold Lutosławski
Wykład dr Danuty Gwizdalanki
w ramach programu Akademia Melomana NFM
Wykład z serii Portrety wielkich kompozytorów poświęcony będzie patronowi NFM, Witoldowi Lutosławskiemu. Historię życia i twórczości tego wybitnego kompozytora przybliży dr Danuta Gwizdalanka, autorka licznych artykułów i publikacji o muzyce. Jej książka Lutosławski ukazała się w ramach popularyzatorskiej serii Małe Monografie o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok, wydawanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Nie tylko fakty o kompozytorze, ale również portret osobowości artysty i człowieka przybliży muzykolożka, która miała okazję osobiście poznać Witolda Lutosławskiego. Na wykład zapraszamy nie tylko uczestników Akademii Melomana NFM, inicjatywy zrzeszającej wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę muzyczną i stać się bardziej świadomymi uczestnikami życia kulturalnego.
8.03, sobota, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00
NFM, Sala Czarna
w ramach cyklu Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM
Prowadzący zajęcia w Centrum Edukacyjnym NFM wraz z zaproszonymi gośćmi
Zapraszamy najmłodszych do świata dźwięków za sprawą Karnawału zwierząt. Ta niezwykła publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego łączy zabawne i pełne uroku wiersze Piotra Kamińskiego z ponadczasowymi utworami Camille’a Saint-Saënsa. Barwne ilustracje słowno-muzyczne poruszą wyobraźnię dzieci, pozwalając im otworzyć się na nowe brzmienia i barwy. Prowadzący zajęcia, wykwalifikowani edukatorzy i artyści przygotowujący cykl Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM, zachęcą małych uczestników oraz ich rodziców do aktywnego słuchania, wspólnego śpiewu i improwizacji, otwierając przed nimi drzwi do krainy muzyki.
8.03, sobota, 11.30
NFM, VIP Room
Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego
prof. Michał Moc / mgr Urszula Koza – prowadzenie
Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego to wydarzenie promujące najnowszą publikację PWM-u – „arkusze jednego dzieła”, czyli materiały do kształcenia słuchu, zebrane w teczce zatytułowanej Moc muzyki. Autorem jest prof. Michał Moc, uznany dydaktyk, kompozytor i akordeonista, specjalista w dziedzinie nauczania przedmiotów muzycznych, szczególnie kształcenia słuchu. Spotkanie poprowadzi wspólnie z Urszulą Kozą. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą doskonalić się w zakresie edukacji muzycznej uczniów szkół muzycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z Festiwalem mYear 2025.
Z programami wydarzeń edukacyjnych oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
Więcej informacji na stronie internetowej, w mediach społecznościowych PWM (Facebook, Instagram, YouTube, X), jak również w świecie cyfrowym: PBM, Spotify, nkoda.
Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7–8.03.2025, Wrocław)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najczęściej czytane:
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.