Aktualności
#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS – 5. urodziny marki płytowej PWM!
2024-11-22
5 lat działalności i 50 powodów do świętowania. Dziś ANAKLASIS obchodzi swoje okrągłe urodziny. To czas na podsumowanie obecności marki na polskim rynku fonograficznym.
Blisko 50 powodów do świętowania
ANAKLASIS odważnie prezentuje najciekawsze zjawiska związane z polską muzyką współczesną, ale nie tylko. W bogatym katalogu marki znajdziemy niemal 50 wydań kompaktowych, analogowych i publikacji audio-wizualnych ujętych w 6 serii tematycznych: REVISIONS, SOUNDS, HERITAGE, PORTRAITS, OPERA, IMAGES. Marka płytowa rejestruje na swoich krążkach monograficzne portrety mistrzów muzyki polskiej XX i XXI wieku, inicjuje oraz zachęca współczesnych twórców do eksperymentowania na pograniczu różnych stylów i gatunków, a także przywraca dla słuchaczy archiwalne nagrania, które z pieczołowitością remasteruje i opisuje.
ANAKLASIS to dokumentacja tego, co w muzyce polskiej dzieje się teraz, co działo się w XX wieku, tego, co nas interesuje, co nas drażni, a także tego, co nas fascynuje. To wizytówka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które z jednej strony zajmuje się przeszłością, ale także w sposób twórczy wskazuje tropy do podjęcia na przyszłość – podsumowuje dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Nagrody i pochwały z kraju i ze świata
ANAKLASIS może poszczycić się prestiżowymi nagrodami, a także obecnością wydawanej muzyki na znaczących wydarzeniach kulturalnych w kraju i zagranicą. Jak dotąd ANAKLASIS nominowane było 15-krotnie do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK, a zwycięską statuetka otrzymało 6 razy! Szczególnym uznaniem członków jury cieszyły się albumy wydane w ramach czarnej serii OPERA, prezentującej wybitne dzieła wokalno-instrumentalne, wykraczające poza utrwalone tradycją gatunkowe rozumienie słowa „opera”, wydane na nośnikach CD i LP. Marka płytowa PWM została także doceniona na arenie międzynarodowej. Laury spłynęły z Francji, gdzie Académie Charles Cros przyznała nagrodę Coup de coeur płytom ANA 014 POLISH HEROINES OF MUSIC i ANA 024 CONCERTOS (2021, 2023). Rangę wydawnictwa podbiło także wyróżnienie Choc de Classica francuskiego magazynu „Classica” (2023). Tu z kolei doceniono albumy z niebieskiej i zielonej serii PORTRAITS i SOUNDS.
Za realizowany przez ANAKLASIS projekt ANA 012 DRACH. DRAMMA PER MUSICA Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch zostali uhonorowani tytułem O!Lśnienia roku 2021 w kategorii „Muzyka klasyczna i jazz”. Do tej nobilitacji w ramach plebiscytu Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa nominowane były albumy nagrane dla ANAKLASIS przez Adam Bałdych Quintet i Agatę Szymczewską (ANA 020 LEGEND) oraz Agatę Zubel, Cezarego Duchnowskiego i Andrzeja Bauera (ANA 009 E-ŚPIEWNIK).
Spotkania na żywo
ANAKLASIS to nie tylko nagrania, ale również spotkania z artystami i muzyką na żywo. Label był obecny na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. Jazztopad Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal Stolica Języka Polskiego, Summer Jazz Festival, Katowice Kultura Natura czy XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.
Wiosną 2023 roku w czołowych klubach i salach koncertowych Tokio w ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN odbyły się koncerty prezentujące pomarańczową serię REVISIONS, z udziałem Adama Pierończyka (ANA 022 SZYMANOWSKI / X-RAY) oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka (ANA 021 THEMES OF DRACULA), będące pierwszym krokiem do szerokiej promocji marki fonograficznej Oficyny w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wydarzenia te spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem słuchaczy, potwierdzając międzynarodowy potencjał polskiej muzyki.
W roku 5. urodzin marki ANAKLASIS, PWM we współpracy z Polskim Radiem – Oddziałem w Krakowie stworzyło cykl jesiennych koncertów „ANAKLASIS NA FALI. #WYOSTRZSŁUCH NA RADIO KRAKÓW” dostępnych dla słuchaczy nie tylko na żywo w studiu, lecz także za pośrednictwem transmisji i retransmisji radiowych i internetowych. Podczas koncertów zabrzmiał materiał z albumów wydanych w ramach cieszącej się popularnością pomarańczowej serii REVISIONS, która przybliża melomanom twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej.
Co dalej?
ANAKLASIS dostrzega, docenia i promuje muzykę polską. Popularyzuje muzykę współczesną wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na nowe wyzwania, docierając także do tych, którzy cenią mistrzowskie interpretacje klasyki w najlepszym wydaniu. Bogactwo muzyki polskiej ujęte w różnorodne i odważne przedsięwzięcia muzyczne sprawia, że każdy nowy album sygnowany marką ANAKLASIS, tworzony przez artystów najwyższej klasy, staje się wydarzeniem niezwykle intrygującym.
Wszystkie krążki dostępne są w sprzedaży tradycyjnej w księgarni PWM, w najlepszych salonach i sklepach muzycznych oraz w popularnych serwisach streamingowych. Zachęcamy do subskrypcji kanału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w serwisie Youtube, gdzie znajdują się rejestracje koncertów ANAKLASIS NA FALI oraz materiały z premier albumów. Uchylamy tam również rąbka tajemnicy zza kulis najnowszych produkcji.
#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS!
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis
Najczęściej czytane:
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.