Aktualności
Utwory Joji Yuasa, H.M. Góreckiego i Ralfa Wallina na inaugurację 54. edycji Warszawskiej Jesieni
2011-09-16
Koncert inaugurujący tegoroczną 54. edycję Festiwalu Warszawska Jesień otworzą słynne "Scontri per orchestra" ("Zderzenia na orkiestrę") Henryka Mikołaja Góreckiego, których wykonanie będzie hołdem dla zmarłego przed rokiem artysty. Po raz pierwszy "Scontri" zabrzmiały 41 lat temu właśnie podczas Warszawskiej Jesieni i choć wzbudziły tyle samo entuzjazmu, ile kontrowersji, to z pewnością wpisały H.M. Góreckiego w poczet najbardziej radykalnych przedstawicieli polskiej awangardy.W programie koncertu znalazły się ponadto trzy polskie prawykonania: "Eye on Genesis III" wybitnego japońskiego kompozytora Joji Yuasa (wyd. Schott Music), "Strange News" Rolfa Wallina (wyd. Chester-Novello, Music Sales Group) oraz "10th April, Saturday... Pamięci ofiar Katynia" Broniusa Kutavičiusa.
Joji Yuasa, mówiąc o "Eye on Genesis III" zwraca uwagę na to, że w utworze tym interesuje go bardziej geneza kosmosu niż rodzaju ludzkiego. Dlatego – tłumaczy – podjąłem próbę napisania muzyki dotychczas niesłyszanej. Oznaczało to odejście od konwencjonalnych wzorców ekspresji i stworzenie nowej narracji muzycznej w danej czasoprzestrzeni.
"Strange News" Rolfa Wallina do tekstu Josse De Pauwa w sposób szczególnie wyraźny wpisuje się w hasło tegorocznej Warszawskiej Jesieni: „Muzyka jako komentarz do rzeczywistości - społecznej, politycznej". Ta pięcioczęściowa kompozycja na orkiestrę, aktora i projekcję wideo kształtowana jest bowiem na wzór reportażu telewizyjnego i przywołuje fragmenty dokumentu zrealizowanego w 2006 roku w Ugandzie i Kongu. Prezentację utworu można obejrzeć na stronie internetowej www.strange-news.info
Koncert inauguracyjny odbędzie się 16 września 2011 o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyrygował będzie Pierre-André Valade.
Więcej informacji na temat koncertów, biogramy kompozytorów oraz opisy utworów znajdą Państwo na stronie Festiwalu http://www.warszawska-jesien.art.pl
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.