PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Jesień z muzyką filmową Wojciecha Kilara

2011-09-16
Ciesząca się ogromną popularnością muzyka filmowa Wojciecha Kilara także tej jesieni będzie święcić triumfy na polskich i zagranicznych scenach muzycznych W najbliższym czasie, 28 września 2011 uświetni inaugurację nowego projektu Filharmonii Gorzowskiej: Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce KAMERaTON Orkiestra tamtejszej Filharmonii pod dyrekcją Piotra Borkowskiego wykona fragmenty muzyki do filmów "Pan Tadeusz", "Zemsta", "Smuga cienia", "Dracula", "Pianista", "Trędowata" oraz "Ziemia obiecana". Ciekawa inicjatywa zorganizowania jedynego takiego w Polsce i jednego z niewielu na świecie festiwalu, poświęconego wyłącznie filmom o tematyce muzycznej jest pomysłem dyrekcji Filharmonii Gorzowskiej. Zainteresowanie Festiwalem, który zrodził się wraz z powstaniem Filharmonii Gorzowskiej, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nadesłane filmy, oprócz Polski, pochodzą z Niemiec, Francji, Włoch, Islandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Łotwy, Izraela, Słowacji, Czech oraz Węgier – informują organizatorzy na swojej stronie internetowej. Podczas Festiwalu oceniane będą filmy w pięciu kategoriach: biografie i portrety muzyków, koncerty, recitale, spektakle, reportaże, filmowo - artystyczne impresje oraz edukacja muzyczna. Impreza, którą objęła swym patronatem TVP Kultura, odbędzie się w dniach 28 września - 2 października 2011 w Filharmonii Gorzowskiej.

Muzyka Kilara zabrzmi wkrótce również w Wielkiej Brytanii. 30 września 2011 młody zespół Edinburgh Film Music Orchestra pod dyrekcją Yati Duranta, działający przy Uniwersytecie Edynburskim wykona suitę z muzyki do filmu „Dracula”.

Na początku października natomiast muzyka filmowa Kilara zawita na kolejnym festiwalu. Tym będzie to XVI Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej, poświęcony pamięci zmarłego przed rokiem H.M. Góreckiego. Jak wspomina Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult kompozytor od samego początku patronował Festiwalowi i był jego dobrym duchem. Dlatego w czasie koncertu inauguracyjnego wysłuchamy jego III Symfonii. Pozostałe festiwalowe dni – zgodnie z ustaleniami, jakie jeszcze w ubiegłym roku powzięliśmy z prof. Góreckim – wypełni muzyka filmowa. I tak 7 października 2011 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka zabrzmi muzyka do filmów : "Dracula", "Pan Tadeusz", "Bilans kwartalny", "Trędowata", "Smuga cienia" i "Ziemia obiecana". Ten sam repertuar śląscy filharmonicy powtórzą 15 października 2011 w Katowicach. Koncert, zatytułowany „Arcydzieła ekranu”, odbędzie się w ich tymczasowej, siedzibie, Hali „Gallus”, służącej orkiestrze na czas remontu budynku Filharmonii.

Najczęściej czytane:

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.

Premiera suity jazzowej „Sidła” według kryminału Grażyny Bacewicz

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: MACIEJ ZIELIŃSKI i jego #BiurkoKompozytora

Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.