Aktualności
Klasyka muzyki poważnej w wykonaniu NOSPR
2012-02-06
W piątek, 10 lutego o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi pod dyrekcją znanego już śląskim melomanom Alexandra Liebreicha. Gościem orkiestry będzie znakomity niemiecki wiolonczelista, Daniel Müller-Schott. Program koncertu wypełnią dzieła klasyków wiedeńskich: Symfonia Haffnerowska Wolfganga Amadeusa Mozarta, Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna i VII Symfonia Ludwiga van Beethovena.Symfonia Haffnerowska, choć skomponowana w 1782 r., nawiązuje do wcześniejszego, serenadowego stylu kompozytora. Materiał muzyczny Symfonii pochodzi z serenady, stworzonej wcześniej dla zaprzyjaźnionej z Mozartem rodziny Haffnerów; stąd, mimo wielu zmian – zarówno tematycznych jak i formalnych – dzieło posiada uroczysty charakter, odpowiedni dla powstających wówczas kompozycji okolicznościowych.
Choć wielkie formy wokalno-instrumentalne stanowią o tradycyjnej twórczość Haydna, to ogromna ilość utworów instrumentalnych ustaliła na zawsze miejsce kompozytora wśród trójki wielkich klasyków wiedeńskich. Koncert wiolonczelowy C-dur powstał w latach pracy Haydna na dworze książąt Esterhazych. Jako nadworny kapelmistrz Haydn miał do dyspozycji orkiestrę, zespół kameralny oraz scenę teatralną, co otworzyło mu wielkie możliwości twórcze. Spośród wielu koncertów solowych, w większości skomponowanych pospiesznie na zamówienie, Koncert wiolonczelowy C-dur wyróżnia się lekkością, swobodą w operowaniu głosem solowym i przemyślanym zestawieniem go z partią orkiestry. Zwarta koncepcja formalna oraz wdzięcznie napisana partia wiolonczeli jest powodem, dla którego soliści chętnie wprowadzają Koncert do swojego repertuaru.
Na koniec publiczność usłyszy arcydzieło – VII Symfonię Ludwiga van Beethovena. Choć stylistycznie twórczość Beethovena należy do epoki klasycyzmu, rewolucyjne rozwiązania formalne i techniczne, nowy sposób muzycznego myślenia, pozwalają nazywać kompozytora „ojcem muzyki nowoczesnej”. Dokonując rewizji formy sonatowej swój geniusz najpełniej wyraził artysta właśnie w twórczości symfonicznej. Napisana w 1812 r. VII Symfonia, powstała po kilkuletniej przerwie w komponowaniu większych form, odbiega od ideowych treści i nie posiada poetyckiego programu. Nazwana przez Wagnera „apoteozą tańca”, w istocie „pulsuje”, a formotwórczy rytm i nieustanny ruch stanowią o radosnym, energetycznym wyrazie dzieła.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, 10 lutego, w siedzibie orkiestry (plac Sejmu Śląskiego 2 Katowice). Bilety w cenie 35 zł (ulgowe – 20 zł), dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego, w punktach Ticketportal oraz na stronach: www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.