Aktualności
Sacrum Non Profanum Trzęsacz 2012
2012-08-13
Już dziś rusza VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, poświęcona twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego. Festiwal Sacrum Non Profanum jest przedsięwzięciem, mającym na celu popularyzację muzyki wysokiej kompozytorów dawnych i współczesnych. Przez sześć wakacyjnych dni ( od 13 do 18 sierpnia) Trzęsacz staje się kulturalnym centrum regionu, ściągając melomanów z kraju i zagranicy zainteresowanych koncertami wybitnych artystów oraz młodych muzyków o światowej renomie. W tym roku koncerty odbywać się będą pod hasłem: Muzyka naszych czasów - Henryk Mikołaj Górecki.Ramowy program:
13 sierpnia (poniedziałek) Trzęsacz
Bartłomiej Nizioł – skrzypce (Szwajcaria), Andrzej Mielewczyk - organy (Niemcy) Orkiestra Academia, Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Felix Mendelssohn Bartholdy – Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową
14 sierpnia (wtorek) Trzęsacz
Wacław Golonka - organy, Anna Górecka – fortepian, Poznański Kwintet Akordeonowy , Orkiestra Academia Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Cantata na organy op. 26
15 sierpnia (środa) Świnoujście
Barbara Tritt – sopran , Wolfgang Seifen – organy (Niemcy) Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki – III Symfonia Pieśni Żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36
16 sierpnia ( czwartek) Trzęsacz
Patrycja Piekutowska – skrzypce, Vincent de Pol - organy (Niemcy)
Orkiestra Academia Bohdan Boguszewski – dyrygent
Mikołaj Górecki (jr) - Concerto Notturno, Denis Bedard – Concerto pour orgue et orchestre a coredes
17 sierpnia ( piątek) Trzęsacz
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
ECMKP – organy, Anna Leszczyńska – flet, Jakub Kościuszko – gitara
Krakowskie trio stroikowe, Szczeciński Kwartet Smyczkowy Vigo Roso
W programie: Dariusz Przybylski – organy, Duet flet gitara, Krakowskie trio stroikowe
Henryk Mikołaj Górecki – I Kwartet smyczkowy Już się zmierzcha muzyka na Kwartet op. 62
Trio stroikowe ( obój , klarnet, fagot)
18 sierpnia ( sobota) Świnoujście
Tomasz Adam Nowak – organy (Niemcy), Leszek Skrla – baryton, Chór ZUT Szczecin,
Przygotowanie: Sz. Wyrzykowski, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Beatus Vir – (Psalm na baryton solo chór mieszany i wielką orkiestrę op. 38)
Więcej informacji: http://www.rewal.pl/pl/imprezy/item/2679-sacrum-non-profanum-trzesacz-2012
Najczęściej czytane:
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.
Katowice ponownie staną się centrum polskiej muzyki współczesnej. 11. Festiwal Prawykonań, który odbędzie się w dniach 14-16 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, będzie okazją do wyjątkowych odkryć – tych najnowszych, ale także tych, które na swój czas musiały poczekać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Rozpoczynający się miesiąc ma szansę zapisać się w historii muzyki polskiej nie tylko ze względu na dużą liczbę prawykonań. Uwagę entuzjastów muzyki skupią wydarzenia w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Swoje premiery będą miały tam zarówno utwory najnowsze, jak i dzieła starsze, które po wielu latach zapomnienia zostaną włączone do życia koncertowego.
Bezprecedensowy hit teatralny – w samej Warszawie w ciągu 50 lat od prapremiery doczekał się 800 przedstawień. Kiedy Polacy nie posiadali własnego państwa, rozpowszechniał rodzimą kulturę i tańce, docierając m.in. do Paryża, Pragi, Lwowa, Mińska, Kijowa, Wilna, Petersburga czy Moskwy. W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu bierzemy pod lupę Wesele w Ojcowie, szukając Ojca (a raczej Ojców!) jego sukcesu.