PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koncert w wigilię 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego

2013-01-24
W wigilię setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, 24 stycznia 2013 r. o godz. 19 na Zamku Królewskim odbędzie się koncert zaprogramowany przez prof. Michała Bristigera. Podczas wieczoru w interpretacji znakomitej grupy artystów – wśród nich Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, holenderskiego tenora Marcela Beekmana i wiolonczelisty Marcina Zdunika – wysłuchać będzie można arcydzieł autorstwa Lutosławskiego. W programie znajdzie się "Muzyka żałobna" z 1958 roku, utwór przełomowy w twórczości kompozytora, "Morze" z "Pięciu pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny" powstałych w tym samym czasie, stanowiących pierwszą próbę zastosowania przez Lutosławskiego jego nowego, indywidualnego języka muzycznego, niezwykłej urody "Słowa tkane" do słów Jeana-François Chabruna oraz wywiedzione z Debussy’owskiego motywu "Grave" na wiolonczelę i towarzyszący jej zespół kameralny.
Muzyce towarzyszyć będą fragmenty tekstów Paula Valéry’ego, Henriego Michaux oraz Cypriana Kamila Norwida czytane przez Maję Komorowską.

Bilety do nabycia w kasie Zamku Królewskiego  w Warszawie w godzinach od 9.50 do 15.

Koncert odbędzie się 24 stycznia 2013 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, g. 19:00.

Wykonawcy: Marcel Beekman – tenor, Roksana Wardenga – mezzosopran, Marcin Zdunik – wiolonczela Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Marek Moś – dyrygent; teksty czyta Maja Komorowska.

W programie:
Witold Lutosławski – Muzyka żałobna
Witold Lutosławski – Morze z Pięciu pieśni na głos żeński i 30 instrumentów solowych do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
Witold Lutosławski – Grave na wiolonczelę i 13 instrumentów smyczkowych
Witold Lutosławski – Paroles tissées na tenor, smyczki, harfę, fortepian i perkusję

Najczęściej czytane:

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu. 

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?