PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

X Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch"

2013-01-24
W dniach 24 stycznia – 9 lutego odbędzie się w Warszawie X Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch". W tym roku ma on szczególny charakter, gdyż świętujemy 100 rocznicę urodzin kompozytora. O koncercie inaugurującym festiwal pisaliśmy tutaj. Warto zapoznać się z całym programem festiwalu, na którym oprócz muzyki Witolda Lutosławskiego usłyszymy kompozycje m.in. Pawła Mykietyna, Aleksandra Lasonia, Tadeusza Wieleckiego, Grażyny Krzanowskiej, Andrzeja Krzanowskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

28 stycznia w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 19:00 odbędzie się koncert symfoniczny – Orkiestrę Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi Jacek Kaspszyk, za fortepianem usiądzie Garrick Ohlsson. W programie koncertu: Fanfare for Louisville i Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego, Ognisty ptak Igora Strawińskiego oraz La Valse Maurice’a Ravela.

29 stycznia w tym samym miejscu usłyszymy ponownie Garricka Ohlssona z towarzyszeniem Lutosławski Quartet. W programie tego koncertu kameralnego znajdują się Kwartet smyczkowy Lutosławskiego oraz Kwintet fortepianowy Bartóka.

Na koncercie z muzyką stypendystów Lutosławskiego 1 lutego wystąpi Sinfonietta Cracovia pod dyrekcja Roberta Kabary. Koncert odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Usłyszymy na nim m.in.: Czas kamieni na kontrabas amplifikowany i orkiestrę kameralną Tadeusza Wieleckiego, II Symfonię na 13 instrumentów smyczkowych Andrzeja Krzanowskiego, Suibusium felix na dwoje skrzypiec i smyczki Aleksandra Lasonia, Silver line na 15 instrumentów smyczkowych Grażyny Krzanowskiej, 3 dla 13 na 13 instrumentów Pawła Mykietyna.

Również w Filharmonii Narodowej 2 lutego odbędzie się koncert w ramach festiwalu. Wykona go Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Pierre–André Valade’a, Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Bogdan Gola – przygotowanie chóru) oraz Elżbieta Szmytka (sopran). W programie obok utworów Lutosławskiego (Tryptyku śląskiego na sopran i orkiestrę oraz II Symfonii) artyści wykonają utwory Henryka Mikołaja Góreckiego (Muzyka staropolska, Ad Matrem).

9 lutego Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza oraz Anna Radziejowska (mezzosopran) wykonają: Przeźrocza, Pięć pieśni na głos żeński i 30 instrumentów solowych do słów Kazimiery Ilłakowiczówny oraz Dziesięć tańców polskich Witolda Lutosławskiego, Uwerturę radosną Witolda Maliszewskiego oraz II Symfonię „Antar” Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Na zakończenie festiwalu 9 lutego zabrzmi Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego i V Symfonia „Koreańska” Krzysztofa Pendereckiego. Sinfonię Varsovię poprowadzi Krzysztof Penderecki.

Poza koncertami festiwalowi będą towarzyszyły dodatkowe inicjatywy, takie jak minifestiwal dla dzieci Łańcuszek oraz kursy mistrzowskie.

Szczegóły: http://www.lutoslawski.org.pl/pl/news/detail/id/178

Najczęściej czytane:

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu. 

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?