Aktualności
XVI Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego
2013-02-17
Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego to festiwal muzyczny, który odbywa się od 1997 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach. Tegoroczna edycja ze względu na Rok Lutosławskiego oparta jest na koncepcji przedstawienia zarówno ciągłości jak i kontrastów w twórczości Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego odbywają się od 26 do 28 lutego, a wydarzeniem towarzyszącym jest Koncert Jubileuszowy z okazji 15-lecia Orkiestry Muzyki Nowej 25 lutego, na którym zabrzmią dzieła kameralne Szymanowskiego i Lutosławskiego.Wieczór I 26.02.2013 godz.19.00
Program:
Witold Lutosławski – Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo (1976)
Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian (1981)
Epitafium na obój i fortepian (1979)
Trio na obój, klarnet i fagot (1944-45)
Karol Szymanowski – Słopiewnie op.46
Pieśni kurpiowskie op.58 (wybór)
Aria Roksany z opery „Król Roger”
Wykonawcy: Adam Krzeszowiec – wiolonczela, Anna Gburek – fortepian, Krakowskie Trio Stroikowe, Dagmara Świtacz - sopran, Piotr Sałajczyk - fortepian
Wieczór II 27.02.2013 godz.19.00
Program:
Witold Lutosławski: Partita na skrzypce i fortepian (1984)
Subito na skrzypce i fortepian (1992)
Karol Szymanowski: Nokturn i Tarantella op. 28
Trzy kaprysy Paganiniego op. 40
Romans D -dur op. 23
Wykonawcy: Łukasz Błaszczyk – skrzypce, Marcin Sikorski - fortepian
Wieczór III 28.02.2013 godz.19.00
Karol Szymanowski: Metopy op.29
Mazurki op. 50 (wybór)
Witold Lutosławski: Wariacje na temat Paganiniego na 2 fortepiany (1941)
Kwartet smyczkowy (1964)
Wykonawcy: Piotr Sałajczyk – fortepian, Monika Sikorska-Wojtacha - fortepian, Joanna Domańska – fortepian, Kwartet Academos
Koncertom towarzyszy wystawa Karol Szymanowski: źródła i inspiracje.
Koncepcja artystyczna : Joanna Domańska
Koordynacja: Aleksandra Żemła
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji tel. 32 7792 100
Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego
Współorganizatorzy: Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Akademia Muzyczna w Katowicach
Najczęściej czytane:
W niedzielny poranek 21 grudnia, chwilę przed godziną dziewiątą, z Krakowa wyruszył Pociąg Wypełniony Muzyką, inaugurując ogólnopolską akcję Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jubileuszowy pociąg zakończył w wielkim stylu całoroczne obchody 80-lecia oficyny.
Od osiemdziesięciu lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Jubileuszowy rok 2025 obfitował w huczne wydarzenia, premiery i projekty realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Od nowych publikacji nutowych i książkowych, przez wydawnictwa płytowe i zasoby cyfrowe, po koncerty, edukację i międzynarodowe współprace – PWM z dumą podsumowuje dwanaście miesięcy intensywnej działalności.
Z początkiem nowego roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne rozpocznie kolejny etap dynamicznego rozwoju, przenosząc swoje krakowskie biuro, mieszczące się od 1952 roku przy alei Krasińskiego 11a, do tymczasowego budynku K1, potocznie nazywanego „Błękitkiem” i znajdującego się przy alei Pokoju 1 (obok Ronda Grzegórzeckiego). W związku z planowanymi pracami księgarnia stacjonarna przy alei Krasińskiego 11a zostanie 23 grudnia czasowo zamknięta. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą świątecznej wyprzedaży, która potrwa w księgarni przy alei Krasińskiego 11a od 19 do 23 grudnia. To znakomita okazja by skorzystać z wyjątkowych – bo sięgających 70%! – rabatów!
Nieukończony Koncert fortepianowy, niewydany mazurek, zniszczone Concertino... Kompozytorskie szkice Karola Szymanowskiego to cenne źródło dla muzykologów badających jego język muzyczny i proces twórczy – ale czy jest dla nich miejsce także w życiu koncertowym? W tej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się nie pojedynczemu dziełu, lecz zbiorowi utworów – niedokończonych, nieznanych oraz zrekonstruowanych.
24 preludia i improwizacje na fortepian Piotra Orzechowskiego (aka Pianohooligan) to najnowsza publikacja nutowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych wykonawców. Zawarty w niej cykl utworów to zapis solowej praktyki improwizacyjnej oryginalnego i bezkompromisowego kompozytora oraz pianisty–wirtuoza.
Wielki finał Jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego! W Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) w przedświąteczną niedzielę, 21 grudnia o godzinie 20.00, wystąpią Adam Bałdych (skrzypce renesansowe) i Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) oraz Ensemble Peregrina w składzie: Agnieszka Budzińska-Bennett (śpiew i harfa), Hanna Järveläinen (śpiew), Eve Kopli (śpiew) i Karin Weston (śpiew). W programie wieczoru zabrzmią kompozycje zainspirowane najcenniejszymi rękopisami średniowiecznej muzyki polskiej w niezwykłej jazzowej reinterpretacji. Koncert stanowi uroczyste zwieńczenie wyjątkowej podróży specjalnego Pociągu Wypełnionego Muzyką.
Wsiądź do najbardziej muzycznego pociągu w Polsce! 21 grudnia 2025 ze stacji Kraków Główny odjedzie jubileuszowy Pociąg Wypełniony Muzyką. Na pokład zaprasza Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które w tym roku świętuje 80-lecie swojej działalności.
Polska muzyka współczesna to żywe świadectwo budowania kulturalnego dziedzictwa, twórczość różnorodna, ciekawa, innowacyjna, niezwykle potrzebna w rozwoju estetycznym najmłodszych i wartościowa w poszerzaniu muzycznych horyzontów. Dlatego Polskie Wydawnictwo Muzyczne w roku 80-lecia istnienia postanowiło zainicjować nową serię nutową – „Kompozytorzy Młodym”.
Liryka wokalna Zygmunta Mycielskiego - kompozytora, pisarza i intelektualisty, napisana do wierszy między innymi Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta po raz pierwszy w komplecie, na dwóch płytach. Pieśni wykonują: Joanna Freszel, Bartłomiej Kominek, Tomasz Konieczny i Lech Napierała. Od dziś album dostępny jest w serwisach streamingowych i w najlepszych sklepach muzycznych.
Cykl, w którym zaglądamy do pracowni kompozytorów związanych z naszym Wydawcnictwem i sprawdzamy, co trzymają na swoich biurkach, zamyka jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki — Elżbieta Sikora. Kompozytorka tworzy muzykę elektroakustyczną, symfoniczną, kameralną, instrumentalną, wokalno-instrumentalną, filmową, teatralną, baletową, a także operową. Jej utwory były wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą.