Aktualności
Nowy numer "Kwarty"
2013-09-12
W najnowszym numerze „Kwarty” m.in. artykuł Jana Topolskiego analizującego twórczość kompozytorów urodzonych w latach 70., esej Marcina Gmysa o Eugeniuszu Morawskim oraz wywiady z Moniką Wolińską i Maximem Vengerovem. Zachęcamy do lektury!Jak pisze we wstępie redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy:
"Wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne czasopismo Kwarta zdążyło się już na stałe wpisać w krajobraz refleksji muzycznej w Polsce. Na łamach skoncentrowanego na rodzimej twórczości współczesnej periodyku, piórem znakomitych autorów od lat staramy się w sposób rzetelny i obiektywny przedstawiać bohaterów polskiej muzyki najnowszej, zwracać uwagę na najważniejsze zjawiska estetyczne, opisywać wartościowe dzieła, wreszcie być źródłem informacji o powstających partyturach, ich prawykonaniach oraz publikacjach nutowych, książkowych i płytowych.
Wraz z nowym numerem Kwarty chcemy zaproponować szerszy zakres tematyczny pisma. Myślą przewodnią pisma nie będzie od teraz już tylko muzyka współczesna. Pragniemy przybliżać Państwu twórczość kompozytorów dawniejszych, niegdyś popularnych a dziś zapomnianych. Stąd znalazł się na naszych łamach błyskotliwy esej Marcina Gmysa o Eugeniuszu Morawskim, wraz z rozmową z Moniką Wolińską, dyrygentką zakochaną w muzyce twórcy, porównywanego za życia z Ryszardem Straussem. Prezentujemy także obszerny materiał o Henryku Wieniawskim, którego dziełem zachwyca się Maxim Vengerov, jeden z najwybitniejszych skrzypków. Po raz pierwszy przedstawiamy także bohatera zbiorowego, niezwykle interesującą estetycznie grupę kompozytorów urodzonych w latach 70. Ich fenomen opisuje Jan Topolski.
Warto zwrócić uwagę także na zapowiedzi wydawnicze, w tym książkę Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci, której fragmenty publikujemy.(...)
A tymczasem, życzę miłej lektury."
Link do czasopisma TUTAJ.
Link do pobrania pliku TUTAJ.
Najczęściej czytane:
Powraca popularny cykl „Kompozytor miesiąca”, w którym przybliżamy sylwetki i dzieła twórców z katalogu PWM. W lutym przedstawiamy postać jednego z najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów XIX wieku, kontynuatora tradycji Chopina, ucznia i przyjaciela Liszta, twórcy Kwintetu fortepianowego g-moll – najwybitniejszego dzieła polskiej kameralistyki romantycznej. Mowa o Juliuszu Zarębskim.
Kompozytorka, skrzypaczka, czołowa polska artystka XX wieku. Niegdyś odnosiła międzynarodowe sukcesy jako koncertująca solistka, teraz na estradach koncertowych coraz częściej pojawia się jej twórczość. Mowa o bohaterce książki Małgorzaty Gąsiorowskiej Grażyna Bacewicz. W mojej muzyce dużo się dzieje. Premierą Polskie Wydawnictwo Muzyczne świętuje 117 rocznicę urodzin pochodzącej z Łodzi kompozytorki.
Krakowskie biuro Polskiego Wydawnictwa Muzycznego od lutego 2026 roku mieści się pod nowym adresem przy Alei Pokoju 1, w budynku K1. Zmiana podyktowana jest generalnym remontem dotychczasowej, głównej siedziby Wydawnictwa. Adres oddziału PWM w Warszawie pozostaje bez zmian (ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa).
Choć Władysław Żeleński jest niezwykle ważną postacią polskiej kultury, jego nazwisko kojarzone jest zazwyczaj z osobą syna – słynnego Tadeusza „Boya”. Z pomocą przychodzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne, którego nakładem właśnie na półki księgarń trafia Żeleński – kieszonkowa publikacja z serii „Małe Monografie”, której Władysław jest bohaterem. Wyrazisty portret kompozytora nakreślili w pisarskim duecie Maciej i Jan Negreyowie. Premiera książki już dziś.
Nagrania kolejnych dziesięciu utworów akordeonowych Andrzeja Krzanowskiego z drugiego okresu jego twórczości (1979-1982) można usłyszeć na portalu poświęconym kompozytorowi oraz na kanale Fundacji imienia Andrzeja Krzanowskiego na YouTube. Jest to zapis koncertu TRYPTYK, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach w październiku 2025 roku.
FIPADOC 2026 (Festival International Documentaire) to jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali poświęconych filmowi dokumentalnemu. Wydarzenie, odbywające się co roku we francuskim Biarritz, tradycyjnie zainauguruje kalendarz kluczowych światowych imprez dokumentalnych. W programie festiwalu znalazł się film „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka – premierowy pokaz filmu odbędzie się w niedzielę, 25 stycznia.
Z optymizmem witamy Nowy Rok wypatrując nadchodzących premier najnowszej muzyki polskiej. W styczniu po raz pierwszy zabrzmią utwory Alka Nowaka i Hanny Kulenty. Będzie można wysłuchać ich zarówno w kraju, jak i za granicą.
Kolędy, pastorałki, kantyczki… W ostatniej w tym roku odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się polskim pieśniom bożonarodzeniowym – od tych adaptowanych ze średniowiecznej hymnografii łacińskiej po niekonwencjonalne opracowania Witolda Lutosławskiego.
W niedzielny poranek 21 grudnia, chwilę przed godziną dziewiątą, z Krakowa wyruszył Pociąg Wypełniony Muzyką, inaugurując ogólnopolską akcję Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jubileuszowy pociąg zakończył w wielkim stylu całoroczne obchody 80-lecia oficyny.
Od osiemdziesięciu lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Jubileuszowy rok 2025 obfitował w huczne wydarzenia, premiery i projekty realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Od nowych publikacji nutowych i książkowych, przez wydawnictwa płytowe i zasoby cyfrowe, po koncerty, edukację i międzynarodowe współprace – PWM z dumą podsumowuje dwanaście miesięcy intensywnej działalności.