Aktualności
II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
2014-11-07
Zapraszamy na koncert w ramach projektu ONE - an Orchestra Network for Europe, który odbędzie się 12 listopada 2014, o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Karola Stryji, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
W programie usłyszymy utwory Henryka Mikołaja Góreckiego - Wieczór ciemny się uniża op. 45 i Szeroka woda op. 39 oraz Dymitra Szostakowicza - VII Symfonia C-dur op. 60 Leningradzka.
Przed publicznością wystąpią: RTV Slo Symphony Orchestra Orkiestra, Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, En Shao – dyrygent, Jarosław Wolanin - dyrygent
„Międzynarodowo rozpoczynamy II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego koncertem w dniu 4. rocznicy śmierci naszego Patrona, w środę 12 listopada o godz. 19.
Dyrektor Mirosław Jacek Błaszczyk w tym roku do idei przedstawiania twórczości najbardziej ze śląskich kompozytorów w świecie znanego w kontekście całej muzyki zachęcił artystów spoza Polski. Zaczynamy, wykorzystując naszą współpracę w ramach unijnego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe. W koncercie inaugurującym II Dni połowę orkiestry będą tworzyć muzycy RTV Slovenia Symphony Orchestra a dyrygenckim podium stanie jej szef, ceniony chiński dyrygent En Shao. Wykonają słynną Leningradzką cenionego przez Henryka Mikołaja Góreckiego rosyjskiego symfonika Dymitra Szostakowicza.
W pierwszej części koncertu śpiewacy filharmonicznego chóru pod dyrekcja Jarosława Wolanina wykonają dziesięć pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego z dwóch opusów – Szeroka woda op. 39 i Wieczór ciemny się uniża op. 45. Kompozytor opracowaniem pieśni kurpiowskich wpisuje się do XX-wiecznego kanonu opracowań muzyki ludowej tego regionu, zapoczątkowanego przez Karola Szymanowskiego, a potem kontynuowanego też przez m.in. Romana Maciejewskiego, Kazimierza Sikorskiego, Romualda Twardowskiego i Stanisława Morytę. Zdaniem muzykolog dr Maryli Renat koncepcja opracowań Góreckiego jest bardzo wyważona, prostolinijna, jakby chciał podkreślić przede wszystkim piękno pierwowzoru, odsuwając na plan dalszy własną twórczą wyobraźnię.
Choć fragmentami Szerokiej wody uświetniliśmy 14 listopada 2011 roku uroczystą sesję Sejmiku Województwa Śląskiego IV Kadencji, podczas której podjęto uchwałę nadającą Filharmonii Śląskiej imię Henryka Mikołaja Góreckiego, te chóralne dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego są – poza kręgami chóralnymi – mniej znane, acz – jak usłyszymy – warte słuchania. VII Symfonia, słynna Leningradzka Dymitra Szostakowicza szerszej rekomendacji nie potrzebuje. Bliżej zatem przedstawiamy partnerów z ONE® – an Orchestra Network for Europe, z którymi to legendarne dzieło przedstawimy”. [Źródło – Filharmonia Śląska]
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.