Aktualności
II Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
2014-11-07
Zapraszamy na koncert w ramach projektu ONE - an Orchestra Network for Europe, który odbędzie się 12 listopada 2014, o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Karola Stryji, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
W programie usłyszymy utwory Henryka Mikołaja Góreckiego - Wieczór ciemny się uniża op. 45 i Szeroka woda op. 39 oraz Dymitra Szostakowicza - VII Symfonia C-dur op. 60 Leningradzka.
Przed publicznością wystąpią: RTV Slo Symphony Orchestra Orkiestra, Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, En Shao – dyrygent, Jarosław Wolanin - dyrygent
„Międzynarodowo rozpoczynamy II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego koncertem w dniu 4. rocznicy śmierci naszego Patrona, w środę 12 listopada o godz. 19.
Dyrektor Mirosław Jacek Błaszczyk w tym roku do idei przedstawiania twórczości najbardziej ze śląskich kompozytorów w świecie znanego w kontekście całej muzyki zachęcił artystów spoza Polski. Zaczynamy, wykorzystując naszą współpracę w ramach unijnego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe. W koncercie inaugurującym II Dni połowę orkiestry będą tworzyć muzycy RTV Slovenia Symphony Orchestra a dyrygenckim podium stanie jej szef, ceniony chiński dyrygent En Shao. Wykonają słynną Leningradzką cenionego przez Henryka Mikołaja Góreckiego rosyjskiego symfonika Dymitra Szostakowicza.
W pierwszej części koncertu śpiewacy filharmonicznego chóru pod dyrekcja Jarosława Wolanina wykonają dziesięć pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego z dwóch opusów – Szeroka woda op. 39 i Wieczór ciemny się uniża op. 45. Kompozytor opracowaniem pieśni kurpiowskich wpisuje się do XX-wiecznego kanonu opracowań muzyki ludowej tego regionu, zapoczątkowanego przez Karola Szymanowskiego, a potem kontynuowanego też przez m.in. Romana Maciejewskiego, Kazimierza Sikorskiego, Romualda Twardowskiego i Stanisława Morytę. Zdaniem muzykolog dr Maryli Renat koncepcja opracowań Góreckiego jest bardzo wyważona, prostolinijna, jakby chciał podkreślić przede wszystkim piękno pierwowzoru, odsuwając na plan dalszy własną twórczą wyobraźnię.
Choć fragmentami Szerokiej wody uświetniliśmy 14 listopada 2011 roku uroczystą sesję Sejmiku Województwa Śląskiego IV Kadencji, podczas której podjęto uchwałę nadającą Filharmonii Śląskiej imię Henryka Mikołaja Góreckiego, te chóralne dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego są – poza kręgami chóralnymi – mniej znane, acz – jak usłyszymy – warte słuchania. VII Symfonia, słynna Leningradzka Dymitra Szostakowicza szerszej rekomendacji nie potrzebuje. Bliżej zatem przedstawiamy partnerów z ONE® – an Orchestra Network for Europe, z którymi to legendarne dzieło przedstawimy”. [Źródło – Filharmonia Śląska]
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.