Aktualności
Lato z polską muzyką
2015-07-14
W lipcu i sierpniu mają miejsce liczne koncerty i wydarzenia muzyczne, które pozwalają na spędzanie czasu wolnego z najlepszą polską muzyką.
Wszystkie ciekawe koncerty i wydarzenia znajdują się w naszym kalendarium koncertowym, tutaj szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka cyklicznych spotkań i festiwali muzycznych, na których prezentowany jest dorobek artystyczny polskich twórców.
Do 18 lipca trwa Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, na którym usłyszeliśmy m.in. Ukiyo-e Marcela Chyrzyńskiego i Orawę Wojciecha Kilara. Na wielki koncert finałowy szykowane jest Te Deum Wojciecha Kilara.
Podczas festiwalu Muzyka Polska na Żuławach, który rozpoczyna się już 17 lipca, publiczność uraczona zostanie przepięknymi Czterema sonetami miłosnymi Tadeusza Bairda oraz jednym z największych „hitów” tego kompozytora, czyli suitą Colas Breugnon. Ponadto w programie festiwalu znalazła się Serenada na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza, która zabrzmi również 29 sierpnia podczas festiwalu Wawel o zmierzchu w Krakowie.
Festiwal Energa Sopot Classic powstał w 2011 roku, stawiając sobie za cel zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. W tym roku na koncercie 5 sierpnia publiczność będzie mogła wysłuchać utworu Przystępuję do Ciebie na mezzosopran i orkiestrę smyczkową Eugeniusza Knapika, który wykonają Urszula Krygier i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Rodriga Tomilla.
Ci, którzy wybrali odpoczynek w Tatrach, będą mogli w dniach 25 lipca – 2 sierpnia skorzystać z oferty programowej festiwalu XXXVIII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu finałowego zabrzmi wykonywane po raz pierwszy Trio concerto na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego, a w ciągu festiwalowych dni będzie można posłuchać utworów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (Mater Dei), patrona festiwalu Karola Szymanowskiego (Harnasie w wersji na dwa fortepiany), Wojciecha Kilara (Orawa), Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową), Witolda Lutosławskiego (Pięć melodii ludowych i Uwertura smyczkowa) i Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu).
W dniach 15-31 sierpnia odbywa się festiwal Muzyka w Starym Krakowie, na którym również obecna jest polska muzyka. 25 sierpnia Krakowskie Trio Stroikowe wykona utwory Witolda Lutosławskiego i Antoniego Szałowskiego, 30 sierpnia zaś Zespół Instrumentów Dętych wykona Cassazione per Natale Zbigniewa Bujarskiego.
Odbywający się w dniach 15-29 sierpnia festiwal Chopin i jego Europa pod hasłem „Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina” to muzyczne odliczanie do XVII Konkursu Chopinowskiego, który zacznie się 1 października. Na koncertach festiwalowych usłyszymy znakomitą polską muzykę XIX wieku. Oprócz dzieł patrona festiwalu Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz utwory solowe) będą to utwory Henryka Wieniawskiego (II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Legenda op. 17, Polonez D-dur op. 4), Mieczysława Karłowicza (Symfonia e-moll "Odrodzenie" op. 7), Ignacego Jana Paderewskiego (Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, Mazurek a-moll, Krakowiak fantastyczny, Koncert fortepianowy a-moll op. 17), Michała Kleofasa Ogińskiego (Polonez d-moll nr 10, Polonez c-moll nr 6, Polonez d-moll nr 16), Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (Fantazja na tematy z opery „Don Giovanni” op. 59) i Karola Lipińskiego (Mazurek es-moll).
Najczęściej czytane:
Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.
Już 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Kluboksięgarni UNA w Krakowie na wyjątkowy wieczór muzyczny. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze utwory Grzegorza Frankowskiego na kontrabas i fortepian – zarówno w ich oryginalnym brzmieniu, jak i w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych, wzbogaconych o improwizacje.
W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i za granicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.
W ramach Funduszowego Maja, organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zaprosiliśmy Was do udziału w grze „Escape room z Polską Biblioteką Muzyczną: Karol Szymanowski i zaginiona partytura". Muzyczna zabawa rozegrała się 27 maja w przestrzeni krakowskiej Kluboksięgarni UNA.
Kompozytorem miesiąca, którego dorobek i życiorys pragniemy naświetlić w czerwcu, jest Ludomir Różycki (1883–1953). Za sprawą sukcesów na polu muzyki scenicznej uznawany jest za najważniejszego polskiego autora oper po Moniuszce oraz za twórcę polskiego baletu narodowego. Ponadto walnie przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki symfonicznej poprzez swe dzieła orkiestrowe. Muzykę Różyckiego chwalono przede wszystkim za bogatą inwencję melodyczną oraz bardzo kunsztowne operowanie brzmieniem aparatu orkiestrowego.
31 maja rozpoczęła się 66. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w Europie. Tegoroczna odsłona wydarzenia ponownie łączy świat filmu, muzyki i sztuki, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczestniczy w festiwalu zarówno jako partner wydarzenia, jak i producent filmu zakwalifikowanego do prestiżowego Konkursu Polskiego.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2025, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii INNE (bibliofilskie, mapy, nuty itp.) zdobyła publikacja opracowana przez Agnieszkę Budzińską-Bennett i Marca Lewona – Kodeks Krasińskich. Edycja wykonawcza z esejami i komentarzem krytycznym.
Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów, którego muzyka grana jest w najsłynniejszych salach koncertowych i scenach operowych. Rozpoznawalny na całym świecie – w kręgach melomanów, ale również wśród fanów popkultury – jego dzieła pojawiają się w filmach, np. słynnym „Lśnieniu” Stanleya Kubricka. Mowa o Krzysztofie Pendereckim, którego barwne życie i twórczość opisała Dorota Szwarcman w najnowszej książce z serii „Małe Monografie”. Już dziś premiera publikacji wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.