Aktualności
Cykl koncertów kameralnych w Płocku
2016-04-04
10 kwietnia w ramach cyklu pt. „Muzyką kawa słodzona” w płockim Domu Darmstadt zabrzmią utwory najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Chopina, Brahmsa, Debussy’ego czy Piazzolli. Wykona je międzynarodowy duet: meksykański wiolonczelista Rolando Fernandez Lara oraz pianistka pochodzenia rosyjskiego – Daria Korotkova.
„Muzyką kawa słodzona” to prestiżowy cykl pięciu koncertów kameralnych muzyki polskiej i światowej w wykonaniu wybitnych artystów młodego pokolenia z różnych stron świata. Jego organizatorami są Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz Patrycja Grecka – płocka skrzypaczka związana z Konserwatorium w Maastricht, współpracująca z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Podczas pierwszego, lutowego koncertu publiczność, która wypełniła salę koncertową Domu Darmstadt wysłuchała recitalu skrzypka Piotra Jasiurkowskiego, któremu przy fortepianie towarzyszył Tobias Borsboom. Podczas koncertu wykonano m.in. utwory skrzypcowe Henryka Wieniawskiego.
W programie kwietniowego koncertu znalazły się utwory:
Enrique Granados, Intermezzo z opery „Goyescas” na wiolonczelę i fortepian
Johannes Brahms, II Sonata wiolonczelowa F-dur op. 99
Fryderyk Chopin, Largo z Sonaty g-moll op.65 na fortepian i wiolonczelę
Claude Debussy, Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian
Ernest Bloch, „Prayer” (from „Jewish Life No.1”) na wiolonczelę i fortepian
Astor Piazzolla, „Le Grand Tango” na wiolonczelę i fortepian
Rolando Fernandez Lara (ur. 1990 r.) naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 4 lat pod okiem ojca. Już w wieku 7 lat został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w San Miguel de Allende, gdzie również uczestniczył w masterclassach wielu wybitnych wiolonczelistów tj. Sadao Harada, David Finckel czy James Creitz. Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 10 lat. Podczas swojej muzycznej kariery wielokrotnie występował w Holandii, Czechach, Niemczech, na Litwie i w Meksyku. Rolando ukonczył studia pierwszego stopnia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w klasie Maestro Alexandra Petrascha. Obecnie stara się o tytuł mistrowski w Hochschule der Kunste Bern w klasie Maestro Antonio Menesesa.
Daria Korotkova (ur.1995 r.) - pochodząca z Rosji pianistka swoją muzyczną edukację rozpoczęła w wieku 3 lat. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. International Forum „Music Performance and Pedagogics”, Festival of Alexander Scriabin czy International Competition „Valiant forum”. Koncertowała w takich krajach jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Finlandia czy USA.
Bilety w cenie 40 zł można kupić w Bileterii POKiS oraz na stronie.
Szczegóły znajdują się TUTAJ
Najczęściej czytane:
Sejmik Województwa Mazowieckiego co roku przyznaje artystom tworzącym na Mazowszu Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. Doceniane są wybitne dzieła bądź kreacje powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną "Dzieło życia" za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.
Ideą programu composer.pl jest podarowanie młodym polskim twórcom dwóch tygodni szczególnej inspiracji i wytchnienia od pędzącego świata, tak niespójnego z kompozytorskim skupieniem. W roku 2026 twórczy pobyt na Islandii zaproszonych uczestników potrwa dwa tygodnie, pomiędzy 8 a 25 września.
18 czerwca 2026 roku w Tajpej odbyły się dwa specjalne pokazy filmu dokumentalnego „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka. Projekcje zorganizowano w historycznym budynku Taipei Film House (SPOT Taipei), a wydarzenie przyciągnęło miłośników muzyki klasycznej, kina dokumentalnego oraz polskiej kultury. Pokazy odbyły się o godzinie 19:00 i 20:30, a wstęp był bezpłatny.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Kluboksiegarnia UNA z ogromną przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską. Bohaterem rozmowy stanie się Zygmunt Mycielski – kompozytor, literat, a także bohater monografii Zygmunt Mycielski. Między muzyką a polityką wydanej przez PWM. Publikacja ta stanie się punktem wyjścia do rozmowy, którą Mateusz Borkowski poprowadzi 24 czerwca 2026 r. o godz. 17:30. Wstęp wolny.
Marek Grechuta od lat zajmuje wyjątkowe miejsce wśród liryków polskiej piosenki. Tworzył utwory, w których muzyka spotykała się z poezją – sięgał po dzieła literackie dawnych i współczesnych poetów, a także pisał własne wiersze. Jego piosenki wyróżniały się refleksyjnością, wrażliwością i oryginalnymi rozwiązaniami muzycznymi.
Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.
Już 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Kluboksięgarni UNA w Krakowie na wyjątkowy wieczór muzyczny. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze utwory Grzegorza Frankowskiego na kontrabas i fortepian – zarówno w ich oryginalnym brzmieniu, jak i w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych, wzbogaconych o improwizacje.
W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i za granicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.