Aktualności
Marcin Stańczyk KOMPOZYTOREM MIESIĄCA w listopadzie
2018-11-05
Wraz ze zmianą karty kalendarza nadchodzi czas na nowego bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. W listopadzie koncentrujemy się na postaci i twórczości Marcina Stańczyka.
Współpraca PWM z Marcinem Stańczykiem jest jedną z 'nowszych'. Cieszymy się, że do katalogu wydawnictwa sukcesywnie dodawane są kolejne partytury kompozytora.
Marcin Stańczyk to jedyny polski kompozytor, który został wyróżniony Toru Takemitsu Award – najsłynniejszą nagrodą kompozytorską Japonii. Od 2016 roku reprezentuje Polskę w programie współpracy Chin z 16 krajami europejskimi w formacie 16+1.
Z ciekawością studiujemy przysłany przez kompozytora wybór haseł jego alfabetu. Niech nie zwiedzie nikogo minimalizm wypowiedzi: zwięzła forma niesie za sobą mnóstwo treści.
Powidoki Marcina Stańczyka
Oto krótkie hasła, które są mi bliskie. Trudno patrzeć na siebie, to zawsze będą tylko powidoki...
A – #Aktywność. #Accademia Nazionale di Santa Cecilia. #AcousmatiqueAcoustique.
B – #Brzmienie. #Bałtyk. #Basen. #BlindWalk.
C – #Chiny. #Chór. #Coltrane. #CzasNasWyprzedza.
D – #Doświadczenie. #Dopełnienie.#Dom. #Dwójka.
E – #Eksperyment. #Elektronika. #Etyka, a później #Estetyka.
F – #Forma. #Francja. #Fedele.
G – #Grisey. #Gesualdo. #Giacometti. #Grawitacja.
H – #Harmonia. #Harnasie. #Historia. #Hipopotam.
I – #Idee. #IRCAM. #Intuicja. #Indygo.
J – #Jerozolima. #Jazz.
K – #Krauze. #Kantor. #Kandyński. #Krym.
L – #Las. #Lotnisko. #Legenda.
Ł – #Łęczyca. #Łódź. #Łąka.
M – #Morze. #MuzykaSugerowana. #MuzykaMożliwa. #MojeŁzyMnieNieWidzą.
N – #Najbliżsi. #Natura. #Nagrody. #NieMaUdawania.
O – #Odosobnienie. #OpaskiNaOczy. #OczyWyobraźni. #OwoceMorza.
P – #Paryż. #Pasja. #Pasta. #Pigwówka.
#Praca. #Przekroczenie. #Prawo. #Przyjaciele. #Prosecco.
#Powidoki. #Podźwięki. #Posłuchy. #Pomyśli. #Podróże.
R – #Radość. #Rzym. #Rowy. #Rower.
S – #Spontaniczność. #Solarize. #Strzemiński. #Sauna.
Ś – #Świat.
T – #ToruTakemitsuAward. #TeatrTańca. #TotalPerformance. #Tiramisu.
U – #Umiar. #Unseen.
V – #Varese.
W – #Włochy. #Wenecja. #Wyobraźnia. #Wino.
Z – #Ziemia. #Zaangażowanie. #Zaskoczenie. #Zniekształcenie.
Ż – #Życzliwość.
W ramach akcji uaktualniamy informacje o kompozytorze na stronie PWM, udostępniamy fotografie kompozytora ze specjalnej sesji zamówionej przez wydawnictwo, a na Facebooku prezentujemy ciekawostki dotyczące twórczości i biografii Marcina Stańczyka.
© PWM / fot. Bartek Barczyk
Najczęściej czytane:
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.