Aktualności
Dzień Edukacji Muzycznej 2019
2019-11-22
19 listopada 2019 roku w gościnnych progach współorganizatora wydarzenia – Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu – odbyła się kolejna, 16. edycja Dnia Edukacji Muzycznej, w której wzięło udział ponad 300 uczestników!
Dzień Edukacji Muzycznej to cieszący się wielką popularnością kongres dedykowany nauczycielom i bibliotekarzom szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentom chórów szkolnych z całej Polski. Celem wydarzenia jest umożliwienie podniesienia kwalifikacji zawodowych, rozszerzenie repertuaru publikacji pedagogicznych oraz integracja środowiska nauczycielskiego. Uczestnictwo w tym wydarzeniu może stanowić cenną pozycję w planie rozwoju zawodowego nauczycieli i jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pedagogicznych.
Wykład inauguracyjny na tegorocznym DEM-ie wygłosiła Anna Pęcherzewska-Hadrych. Prelegentka zaprezentowała publiczności projekty edukacyjne Polskiego Wydawnictwo Muzycznego. Tuż po wykładzie inauguracyjnym miało miejsce wydarzenie szczególne: wspólne śpiewanie przez wszystkich uczestników pieśni ze zbioru Śpiewajmy Polskę! Antologia 100 pieśni patriotycznych. Był to przedpremierowy pokaz fragmentu najnowszej publikacji PWM. Antologia, poszerzona o informacje o twórcach utworów, stanowi cenne uzupełnienie wydawnictw z zakresu pieśni patriotycznej i już niebawem dostępna będzie w sprzedaży.
W programie DEM-u znalazły się lekcje pokazowe z zakresu gry na fortepianie, flecie i klarnecie, akordeonie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli oraz kontrabasie. Biorący udział w kongresie mieli również możliwość uczestniczenia w kilku warsztatach chóralnych, a także w lekcji z zakresu emisji głosu. Program 16. Dnia Edukacji Muzycznej skierowany był również do teoretyków muzyki – podczas wydarzenia odbyła się lekcja pokazowa z historii muzyki.
Wydarzenie uświetnił występ Wojskowej Orkiestry z Torunia, który zainaugurował nowy, właśnie wdrażany projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pod nazwą Biblioteka Orkiestr Dętych. Orkiestra wykonała utwory Wojciecha Kilara i Piotra Flisa.
To był dzień pełen dobrych emocji, wrażeń i wymiany doświadczeń.
Dziękujemy za Państwa obecność i już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji Dnia Edukacji Muzycznej!
Najczęściej czytane:
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.