Aktualności
Rok Moniuszkowski prawie za nami!
2019-12-19
Rok Moniuszkowski dobiega końca. W Polskim Wydawnictwie Muzycznym był to czas wyjątkowych wydarzeń, koncertów oraz intensywnej pracy nad publikacjami moniuszkowskimi. Wśród tych ostatnich wymienić należy dwa zbiory (Zgodnym chórem, z. 1 i 2) z aranżacjami Romana I. Drozda na chór dziecięcy lub żeński wybranych solowych dzieł kompozytora.
Kilka z nich zabrzmiało podczas krakowskiego zamknięcia obchodów Roku Stanisława Moniuszki, które odbyło się 29 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wzięły w nim udział chóry dziecięce i młodzieżowe z całej Małopolski oraz Młodzieżowa Orkiestra Kameralna „Fresco sonare”. Zespoły te poprowadziła Monika Bachowska. Frekwencja podczas koncertu przerosła nasze oczekiwania, co było dla nas miłą niespodzianką. Kto nie był wtedy obecny, niech żałuje! Reportaż z koncertu znajdziecie na naszym kanale YouTube.
Niezwykle atrakcyjne, niekiedy wręcz żywiołowe aranżacje Romana I. Drozda stanowią interesującą, wartościową pozycję wśród opracowań przeznaczonych dla chórów dziecięcych oraz żeńskich. Zespoły te mogą poszerzyć swój repertuar o kompozycje Stanisława Moniuszki powszechnie znane, a oryginalnie przeznaczone na głosy solowe, jak np. pieśni Dziad i baba, Prząśniczka czy arie operowe Ten zegar stary lub Szumią jodły na gór szczycie. Opracowania ujęte w edycji PWM są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, dlatego mogą je włączyć do swojego repertuaru zarówno chóry amatorskie, jak i profesjonalne. W każdym ze zbiorów ujęto utwory o różnej tematyce i stylistyce, co podnosi ich atrakcyjność. Dodatkowo każdy ze zbiorów został wydany w dwóch wersjach towarzyszenia: na chór z fortepianem oraz na chór z orkiestrą.
Aranżacji nie mogło zabraknąć podczas naszego corocznego wydarzenia – Dnia Edukacji Muzycznej. W ramach tego wydarzenia wybrane utwory podczas lekcji pokazowych zaprezentował autor aranżacji – Roman I. Drozd.

Obie publikacje ukazały się w ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, realizowanego przez oficynę wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Nuty są dostępne w naszej księgarni internetowej.
Najczęściej czytane:
PWM w ruchu – Pociąg Wypełniony Muzyką, będący pierwszą w Polsce odsłoną mobilnego festiwalu muzycznego i jednocześnie nieszablonowym wydarzeniem zorganizowanym z okazji jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, uzyskał nominacje aż w trzech kategoriach: Event – promocja marki B2C, Event – jubileusz oraz Kampania zintegrowana z wykorzystaniem event marketingu. W konkursie oceniania jest jakość, kreacja, sposób realizacji i innowacyjność projektów w branży eventowej.
W dniu jubileuszu 90. urodzin Jerzego Maksymiuka mamy ogromną przyjemność ogłosić, iż jego bogata i różnorodna twórczość kompozytorska zostanie opublikowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Do tej pory większość kompozycji maestro pozostawała w rękopisach, jednak dzięki nawiązaniu stałej współpracy z Oficyną sytuacja ta zacznie się stopniowo zmieniać.
Nowe kompozycje dwóch wybitnych kompozytorek: Elżbiety Sikory i Hanny Kulenty zabrzmią w tym miesiącu w Szczecinie i w Poznaniu. Obie twórczynie sięgnęły do formy koncertu instrumentalnego, komponując swoje utwory przede wszystkim z myślą o instrumentach dętych drewnianych. Elżbieta Sikora przedstawi trzy oblicza fletu, z kolei Hanna Kulenty przeciwstawi orkiestrze smyczkowej kwintet dęty w popularnym składzie: flet, obój, klarnet, fagot i waltornia.
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do Fryderyków – prestiżowej nagrody stanowiącej uznanie środowiska muzycznego oraz potwierdzenie wysokiej jakości artystycznej twórczości. Wśród wyróżnionych jest aż 6 płyt wydanych przez ANAKLASIS w 2025 roku.
Ponad dziesięć godzin słuchania w fenomenalnej interpretacji – „Chopin” Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Jana Peszka jest już dostępny w formie audiobooka. Literacki portret Fryderyka Chopina, który na stałe wpisał się do kanonu literatury, powrócił w ubiegłym roku na księgarniane półki w specjalnej, jubileuszowej odsłonie. Teraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje książkę w wersji dla wszystkich miłośników audiobooków.
Prawykonania najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapowiadają znakomite koncerty i twórcze działania służące poznaniu zjawisk, poruszaniu ważkich tematów oraz przywołujące wspomnienia odległych podróży do miejsc osobliwych. W marcu, w Krakowie, Strasburgu oraz w Los Angeles, usłyszymy najnowsze dzieła Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Agaty Zubel i Marcela Chyrzyńskiego.
Krótkometrażowy dokument „Bacewicz x Bomsori” zakwalifikował się do programu francuskiego festiwalu One Country, One Film, który prezentuje najnowszą kinematografię z całego świata. 17. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 6-21 marca we francuskim Apchat. Pokaz filmu, którego producentem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaplanowano na piątek 13 marca.
Powraca popularny cykl „Kompozytor miesiąca”, w którym przybliżamy sylwetki i dzieła twórców z katalogu PWM. W lutym przedstawiamy postać jednego z najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów XIX wieku, kontynuatora tradycji Chopina, ucznia i przyjaciela Liszta, twórcy Kwintetu fortepianowego g-moll – najwybitniejszego dzieła polskiej kameralistyki romantycznej. Mowa o Juliuszu Zarębskim.
Kompozytorka, skrzypaczka, czołowa polska artystka XX wieku. Niegdyś odnosiła międzynarodowe sukcesy jako koncertująca solistka, teraz na estradach koncertowych coraz częściej pojawia się jej twórczość. Mowa o bohaterce książki Małgorzaty Gąsiorowskiej Grażyna Bacewicz. W mojej muzyce dużo się dzieje. Premierą Polskie Wydawnictwo Muzyczne świętuje 117 rocznicę urodzin pochodzącej z Łodzi kompozytorki.
Krakowskie biuro Polskiego Wydawnictwa Muzycznego od lutego 2026 roku mieści się pod nowym adresem przy Alei Pokoju 1, w budynku K1. Zmiana podyktowana jest generalnym remontem dotychczasowej, głównej siedziby Wydawnictwa. Adres oddziału PWM w Warszawie pozostaje bez zmian (ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa).