PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Filharmonii Gorzowskiej

2021-10-15

Już dziś startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, wydarzenie organizowane przez Filharmonię Gorzowską. Ósma edycja to sześć koncertów, spektakl taneczny, pokaz filmowy, gra dla młodzieży, a także wystawa fotografii Bartka Barczyka, której Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem.
 

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara, odbywający się między 15 a 29 października, to kontynuacja podjętej przez Filharmonię Gorzowską w 2013 roku inicjatywy artystycznej będącej pierwszym w regionie lubuskim festiwalem, który kładzie nacisk na propagowanie muzyki XX i XXI wieku. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej grupy odbiorców, w tym również młodzieży i dzieci.
 

Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w piątek 15 października. Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej pokieruje gościnnie Wojciech Michniewski, zaś na scenie wystąpi trio jazzowe (Piotr Schmidt – trąbka, Andrzej Święs – kontrabas, Sebastian Kuchczyński – perkusja) oraz znakomita sopranistka Ewa Tracz. W programie znalazły się utwory kompozytorów związanych z PWM-em: Zygmunta Krauzego, Krzysztofa Knittla i Wojciecha Kilara.

 

Koncert otwierający festiwal poprzedzi wernisaż wystawy fotografii Bartka Barczyka Twarze muzyki współczesnej, której partnerem jest PWM. Znaczącą jej część stanowią zdjęcia wykonane dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na potrzeby projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, realizowanego w 100-lecie Niepodległości. 


„Na wystawie zaprezentowane będą portrety najwybitniejszych polskich twórców: Krzysztofa Pendereckiego, Agaty Zubel, Tadeusza Wieleckiego, Zygmunta Krauzego, Zbigniewa Penherskiego i oczywiście Wojciecha Kilara”, komentuje Barczyk. „Za wszystkimi tymi fotografiami stoją bardzo ciekawe spotkania i historie, wzruszenia, opowieści. Na wystawie pojawią się również portrety młodych artystów, ponieważ chcę zwrócić uwagę na tych ambitnych, niezwykle zdolnych ludzi ze świata muzyki klasycznej. Stąd zdjęcia z sesji z Szymonem Nehringiem – znakomitym młodym pianistą, czy Dobrawą Czocher – niezwykle utalentowaną wiolonczelistką. Będą też zdjęcia Adama Sztaby, którego uwielbiam za poczucie humoru i dystans oraz wielki profesjonalizm. Chcę pokazać na tej wystawie, że świat przedstawicieli muzyki klasycznej jest bardzo szeroki i barwny, a znane nam postaci mają także pozaestradowe oblicze”, dodaje. 
 

Wystawa Twarze muzyki współczesnej otwarta zostanie przez Bartka Barczyka w Filharmonii Gorzowskiej w piątek 15 października o godz. 18:00 i poprzedzi inaugurację VIII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Można ją odwiedzić do 29 października. 

Najczęściej czytane:

Fantastyczne (i nie tylko) grudniowe prawykonania

To był rok ważnych postaci: oprócz Stanisława Lema, którego twórczość była inspiracją dla wielu współczesnych kompozytorów, jubileusz 60-lecia pracy artystycznej obchodził Zygmunt Krauze. W grudniu powrócimy jeszcze do obu tych wybitnych osobistości podczas koncertów. Przed nami prawykonanie Trenu Zygmunta Krauzego oraz inspirowanego twórczością Lema Koncertu fortepianowego Pawła Hendricha, ale też utworów Pawła Łukaszewskiego i Krzysztofa Wołka.
 

Cracow Duo: koncert na 20. urodziny zespołu

Muzyka potrafi połączyć na lata. Wiedzą o tym Jan Kalinowski i Marek Szlezer, którzy od 20 lat współtworzą Cracow Duo – jeden z najaktywniejszych zespołów promujących na świecie polską muzykę. Artyści zapraszają do wspólnego świętowania jubileuszu podczas koncertu 4 grudnia w Auli Florianka w Krakowie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

Wyostrz słuch – ANAKLASIS świętuje drugie urodziny

„Łatwo doceniać muzykę współczesną, kiedy już staje się klasyką, ale po co zwlekać?” Wytwórnia ANAKLASIS kolejny rok zadaje to pytanie
i zachęca do zagłębienia się w zbiory polskiej muzyki współczesnej
z najwyższej półki.

PWM z Brązowym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

Samorząd województwa małopolskiego jak co roku docenił tych, którzy swoją pracą i pasją zmieniają Małopolskę na lepsze. Uroczyste wręczenie nagród i medali zasłużonym dla lokalnej społeczności odbyło się w Filharmonii Krakowskiej 19 listopada. Z dumą informujemy o uhonorowaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Brązowym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego!
 

91. urodziny Jerzego Artysza

18 listopada obchodzimy 91. urodziny wybitnego pedagoga i śpiewaka - Jerzego Artysza. Naszemu wspaniałemu Barytonowi składamy najlepsze życzenia!

9. Festiwal Prawykonań: odsłona listopadowa

Tegoroczny Festiwal Prawykonań dostarcza wrażeń przez niemal cały rok. Po kwietniowej odsłonie kolejne koncerty odbyły się w październiku, zaś listopadowymi wydarzeniami zamykamy spotkania z premierowymi wykonaniami utworów polskich twórców podczas 9. edycji festiwalu. W programie nie zabraknie prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Jesienne nowości w serii Małe Monografie

Małe Monografie to wielobarwna seria o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok. Książki pióra wybitnych muzykologów to lektura obowiązkowa nie tylko dla melomanów, miłośników kultury, uczniów i studentów, to seria dla wszystkich! Dzięki swojemu kieszonkowemu rozmiarowi publikacje mogą stać się nieodłącznymi towarzyszami każdej chwili w: podróży, podczas drogi do pracy lub szkoły. Opowieści okraszone anegdotami i ciekawostkami z życia wielkich ludzi muzyki nie pozwolą na nudę!
 

Koryfeusz Muzyki Polskiej dla Aleksandra Nowaka i Danuty Gwizdalanki!

14 listopada br. poznaliśmy laureatów jedenastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Statuetkę w kategorii Wydarzenie Roku otrzymała Danuta Gwizdalanka, a Osobowością Roku okrzyknięto Aleksandra Nowaka. Gratulujemy!

Napisz monografię Paderewskiego i zostań autorem PWM!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza konkurs na napisanie monografii o Ignacym Janie Paderewskim. To wyjątkowa szansa dla debiutantów, jak i doświadczonych autorów. Nie trzeba być muzykologiem, warunkiem koniecznym jest jednak lekkie pióro i ciekawy pomysł na wciągający tekst popularnonaukowy. Na zwycięzcę czekają atrakcyjne nagrody: 10 000 zł i podpisanie umowy wydawniczej. Zgłoszenia można wysyłać do 28 lutego 2022 roku.

TUTTI.pl - wyniki

Z przyjemnością przedstawiamy wyniki ostatniego posiedzenia panelu ekspertów programu dofinansowania wypożyczeń materiałów orkiestrowych TUTTI.plDo ostatniego naboru wpłynęło 31 wniosków, z których 29 zostało ocenionych pozytywnie i otrzyma dofinansowanie na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w ramach programu TUTTI.pl.