PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

2022-07-01

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Twórczość Kilara jest bardzo zróżnicowana. Po wczesnych kompozycjach, pozostających pod wpływem neoklasycyzmu, współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim polską awangardę, korzystając z eksperymentów sonorystycznych, dodekafonii i serializmu. Kolejne utwory stanowiły zapowiedź noworomantycznego przełomu lat 70. W dalszych jego kompozycjach pojawiły się nawiązania do tradycji, redukcjonizm materiałowy, restauracja tonalności oraz inspiracje ludowe i religijne. Zwłaszcza dzieła sakralne pełnią w późnej twórczości Kilara istotną rolę – symbolu jego wiary. 
 

Wojciech Kilar nie stronił od różnorodnej muzyki. W jego dorobku można znaleźć awangardowe utwory artystyczne, nawiązania do jazzu oraz muzykę filmową – w tym do kultowego filmu Drakula Francisa Forda Coppoli. 


 

Fanów Dziewiątych wrót, wspomnianego Drakuli czy Pianisty zachęcamy do pobrania aplikacji con.sol.la, w której znajdują się przykłady utworów napisanych do filmów przez Wojciecha Kilara i wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w opracowaniu na klarnet i fortepian oraz skrzypce lub flet i fortepian. Dzięki możliwości wyłączenia dowolnego głosu można ćwiczyć wybraną ścieżkę – partię solową do nagranego akompaniamentu lub odwrotnie: akompaniować zarejestrowanej linii melodycznej. Pozwala to na wprawianie się kameralistyce nawet wtedy, gdy obok nie ma drugiego muzyka. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony i tablety z systemem Android i iOS.


 

Jak co miesiąc, utwory Kompozytora miesiąca objęte są w naszym e-sklepie i w księgarni stacjonarnej specjalnym rabatem (promocja nie obejmuje książki Kilar Magdy Miśki-Jackowskiej). Jeśli przez zakupem chcielibyście zerknąć do nut, możecie to zrobić za pośrednictwem aplikacji nkoda – jest w niej niemal 80 tytułów kompozytora z katalogu PWM-u. Już jedno kliknięcie pozwala na przeglądanie partytur Kilara i innych kompozytorów związanych z Wydawnictwem. 

Najczęściej czytane:

TUTTI.pl - WYNIKI 04.08.2022

Wyniki trzeciego tegorocznego roztrzygnięcia TUTTI.pl na wykonania zaczynające się 1 października 2022.

Sławomir Cichor sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W sierpniu w ramach akcji Kompozytor miesiąca kierujemy się nie tylko w stronę wybranego twórcy, ale też zwracamy szczególną uwagę na instrument. Sławomir Cichor jest aktywnie działającym w Polsce i zagranicą trębaczem oraz autorem publikacji pedagogicznych na ten instrument, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
 

LIPIEC: operomania

Długotrwała pandemia pobudziła dyskusję o przyszłości opery. Czy kosztowny model działania teatrów operowych się utrzyma?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne podczas 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Stolica Języka Polskiego jest jedna, to oczywiście Szczebrzeszyn na Roztoczu. Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą właśnie tam, gdzie przez tydzień, nad rzeką, w cieniu drzew, w prawdziwie letniej atmosferze trwają rozmowy, spotkania i koncerty, w których najważniejsze jest: słowo. W tym roku na Festiwalu nie zabraknie również aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które zostało Partnerem festiwalowego Pasma Śląsk. 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji kompozytorskiej

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków

Forma zatrudnienia: umowa o pracę
 

Nowe życie Draculi. Premiera albumu THEMES OF DRACULA od ANAKLASIS już 19 sierpnia!

Kiedy dzwoni Francis Ford Coppola, wielki wizjoner kina, autor m.in. Ojca chrzestnego i Czasu apokalipsy, nie odkłada się słuchawki. Wojciech Kilar podjął więc współpracę z reżyserem i stworzył kultową dziś ścieżką dźwiękową do opowieści o potworze z Transylwanii, który kochał zbyt mocno. Po latach tę patetyczną i liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną wywracają na nice pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek. 19 sierpnia do dystrybucji trafi album THEMES OF DRACULA z dekonstrukcją tematów z Draculi. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Kilar osobiście – Magda Miśka-Jackowska o kompozytorze w 90. rocznicę jego urodzin

Tym, co najbardziej fascynuje mnie w sztuce, a w muzyce w szczególności, jest łączenie. To, jak spotykają się i przeplatają style, gatunki, epoki, ludzie. To, jak fascynującym, a często niedocenianym duetem jest duet sztuki wysokiej i popularnej. Wojciech Kilar był w tym mistrzem – to wiemy dziś, chociaż on sam z pewnością tak na to nie patrzył. Jego słynne „dwie twarze” to nie tylko fascynujący bohater, ale też ikona europejskiej kultury w wielu jej obszarach.
 

Kilar w Polskiej Bibliotece Muzycznej

Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wojciech Kilar: fenomenalna muzyka filmowa lipcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Wojciech Kilar to postać, której nie trzeba przedstawiać. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, przedstawiciel awangardy i Polskiej Szkoły Kompozytorskiej, autor jazzująco-sonorystycznego Riffu 62, a także tryskających pierwotną energią Orawy i Krzesanego. Światową sławę zdobył jednak przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, między innymi do Drakuli Francisa Forda Coppoli. 
 

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.