PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

2022-06-17

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

Romuald Twardowski to wybitny polski twórca muzyki religijnej i chóralnej, splatający w swych kompozycjach duchowość wschodnioeuropejską z tradycyjnym rzemiosłem i elementami współczesnych technik. Swój język muzyczny określa mianem „neoarchaizmu”. Zdobył wiele nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, przez całe dekady uczył i wykładał w szkołach i na uczelniach wyższych, a od 1982 roku jest przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Słynie też z niezwykłego talentu do gawędziarstwa, snucia erudycyjnych opowieści o dawnych czasach, historii, sztuce. Uwielbia podróżować, czytać, kocha kwiaty i dzieci.

Romuald Twardowski jest też niezrównanym oratorem. Mogliśmy się przekonać o tym podczas realizacji cyklu Gawęd, w którym kompozytor w barwny sposób wspomina najważniejsze momenty ze swojego artystycznego życia. O kluczowych spotkaniach, ważnych miejscach i niespodziewanych splotach wydarzeń możecie posłuchać na naszym kanale YouTube.
 

 

Urodził się w przedwojennym Wilnie, mieście wielu kultur i religii, kwitnącym centrum życia artystycznego, które wypełniała muzyka. Jako dziecko zachwycał się organowymi recitalami z dziełami Bacha i chóralnymi śpiewami podczas coniedzielnych katolickich mszy, ale uwielbiał też przysłuchiwać się muzycznej oprawie nabożeństw cerkiewnych lub żydowskich. Z czasów okupacji litewskiej Twardowski wspomina przymusową naukę języka oraz litewskich piosenek – te przez wiele lat przetrwały w jego pamięci i wykorzystał je w swoich utworach dla dzieci. Jego życie z muzyką złączył szczęśliwy przypadek. Pewnego dnia, gdy przechodził obok wystawy sklepowej, jego wzrok przykuły stare skrzypce, o których nieśmiało marzył. Scenę zauważył Władysław Gelard, który zapytał go, czy chciałby na nich grać, a potem podarował mu instrument i zaczął dawać pierwsze lekcje.


 

„Artysta tworzący dla dzieci sam winien mieć duszę dziecka – musi umieć zachwycać się, zdumiewać i wzbudzać w sobie najprzeróżniejsze uczucia”, wyznaje kompozytor. W swoich utworach pedagogicznych kreuje najróżniejsze nastroje, barwy i krajobrazy. Nawet w tych najłatwiejszych – jak Kolorowe nutki na skrzypce z fortepianem, gdzie z prostych wartości rytmicznych i powtarzalnych fraz buduje urocze i zabawne miniaturki, z których każda opowiada jakąś historię. W przeznaczonym na ten sam skład zbiorze Na czterech strunach Twardowski daje się poznać jako mistrz malarstwa dźwiękowego. Zawarte tam kompozycje przenika liryczny i ludowy ton. Ciepłe, otulające jak plusz harmonie towarzyszą najsłodszej z melodii w Kołysance, z kolei kołyszący motyw o strukturze trylu i rozmarzony akompaniament współtworzą piękny wariacyjny obrazek w stylu Szymanowskiego – Na zielonej łączce
 

 

W prostych kompozycjach na inne instrumenty, jak Śpiewające wiolonczele (duet wiolonczel), Mały wirtuoz czy Wesołe miasteczko (fortepian), autor bawi się dźwiękiem, gatunkami, stylem. Znajdziemy w nich zgrabne Etiudy, eleganckie tańce (Barkarola, Gawot, Walczyk), odwołania do folkloru (Piosenka litewska) oraz do ilustracyjnej programowości (Wiosna, Marionetki, Konik polny, Stary zegar). Nie dziwi więc, że utwory Twardowskiego dla dzieci cieszą się sporym powodzeniem. Nawet jedna ze szkół muzycznych (PSM I st. w Puławach) została nazwana jego imieniem – podobnie jak Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny, który organizuje, promując twórczość edukacyjną tego kompozytora. 

Nagrania utworów ze zbiorów Kolorowe nutki, Na czterech strunach i Śpiewające wiolonczele umieściliśmy w aplikacji con.sol.la, która ułatwia solowe ćwiczenie utworów kameralnych – zarówno partii solowych, jak i akompaniamentu.
 

Do końca miesiąca utwory kompozytora objęte są specjalnym rabatem. Zanim zdecydujecie się na zakupy w naszym e-sklepie lub księgarni stacjonarnej, zajrzycie do nkody – w serwisie można znaleźć dziesiątki utworów Romualda Twardowskiego. 

Autorką tekstu o Romualdzie Twardowskim jest Karolina Dąbek.

Najczęściej czytane:

TUTTI.pl - WYNIKI 04.08.2022

Wyniki trzeciego tegorocznego roztrzygnięcia TUTTI.pl na wykonania zaczynające się 1 października 2022.

Sławomir Cichor sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W sierpniu w ramach akcji Kompozytor miesiąca kierujemy się nie tylko w stronę wybranego twórcy, ale też zwracamy szczególną uwagę na instrument. Sławomir Cichor jest aktywnie działającym w Polsce i zagranicą trębaczem oraz autorem publikacji pedagogicznych na ten instrument, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
 

LIPIEC: operomania

Długotrwała pandemia pobudziła dyskusję o przyszłości opery. Czy kosztowny model działania teatrów operowych się utrzyma?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne podczas 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Stolica Języka Polskiego jest jedna, to oczywiście Szczebrzeszyn na Roztoczu. Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą właśnie tam, gdzie przez tydzień, nad rzeką, w cieniu drzew, w prawdziwie letniej atmosferze trwają rozmowy, spotkania i koncerty, w których najważniejsze jest: słowo. W tym roku na Festiwalu nie zabraknie również aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które zostało Partnerem festiwalowego Pasma Śląsk. 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji kompozytorskiej

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków

Forma zatrudnienia: umowa o pracę
 

Nowe życie Draculi. Premiera albumu THEMES OF DRACULA od ANAKLASIS już 19 sierpnia!

Kiedy dzwoni Francis Ford Coppola, wielki wizjoner kina, autor m.in. Ojca chrzestnego i Czasu apokalipsy, nie odkłada się słuchawki. Wojciech Kilar podjął więc współpracę z reżyserem i stworzył kultową dziś ścieżką dźwiękową do opowieści o potworze z Transylwanii, który kochał zbyt mocno. Po latach tę patetyczną i liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną wywracają na nice pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek. 19 sierpnia do dystrybucji trafi album THEMES OF DRACULA z dekonstrukcją tematów z Draculi. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Kilar osobiście – Magda Miśka-Jackowska o kompozytorze w 90. rocznicę jego urodzin

Tym, co najbardziej fascynuje mnie w sztuce, a w muzyce w szczególności, jest łączenie. To, jak spotykają się i przeplatają style, gatunki, epoki, ludzie. To, jak fascynującym, a często niedocenianym duetem jest duet sztuki wysokiej i popularnej. Wojciech Kilar był w tym mistrzem – to wiemy dziś, chociaż on sam z pewnością tak na to nie patrzył. Jego słynne „dwie twarze” to nie tylko fascynujący bohater, ale też ikona europejskiej kultury w wielu jej obszarach.
 

Kilar w Polskiej Bibliotece Muzycznej

Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wojciech Kilar: fenomenalna muzyka filmowa lipcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Wojciech Kilar to postać, której nie trzeba przedstawiać. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, przedstawiciel awangardy i Polskiej Szkoły Kompozytorskiej, autor jazzująco-sonorystycznego Riffu 62, a także tryskających pierwotną energią Orawy i Krzesanego. Światową sławę zdobył jednak przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, między innymi do Drakuli Francisa Forda Coppoli. 
 

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.