PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Konkurs Szymanowskiego: PWM i NOSPR łączą siły w Japonii

2022-12-09

Razem można dotrzeć dalej, osiągnąć więcej, sięgnąć głębiej – prostota tej frazy jest wręcz banalna, a mimo to trudno się z nią nie zgodzić. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Polskie Wydawnictwo Muzyczne połączyły siły podczas serii wykładów w Japonii, promując Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego oraz wydania dzieł wielkiego kompozytora.
 

Obserwując stale rosnące zainteresowanie polską kulturą muzyczną na rynku japońskim oraz sukces takich wydarzeń, jak tournée Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia po Japonii oraz organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne we współpracy między innymi z Instytutem Polskim w Tokio Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina”, obie instytucje podjęły inicjatywę powrotu do Kraju Kwitnącej Wiśni w celu dalszej promocji przedsięwzięć związanych z muzyką polską.
 

Podczas cyklu wykładów zorganizowanych w Aichi University of the Arts w Nagoi, Ambasadzie RP w Tokio oraz Tokyo University of the Arts dyrektor naczelna i programowa NOSPR Ewa Bogusz-Moore oraz dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy przybliżali słuchaczom sylwetkę i muzykę Karola Szymanowskiego, a także szczegóły organizowanego przez NOSPR Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem strategicznym. Jego wykonawcza odsłona będzie miała miejsce we wrześniu i październiku 2023 roku w Katowicach.



fot. Maciej Komorowski / PWM

„Karol Szymanowski jest dość dobrze znany artystom japońskim, ale wciąż za mało obecny na estradach koncertowych tego kraju, nie mówiąc o świadomości licznych melomanów. Dlatego wspólne działanie naszych instytucji na rzecz promocji tego twórcy, wskazywanego jako »drugiego po Chopinie«, ma tak wielkie znaczenie. Chcemy, aby znajomości jego nazwiska towarzyszyła intensywność muzycznego doświadczenia” – mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. 
 

Wykładom towarzyszyły recitale fortepianowe i kameralne z muzyką Karola Szymanowskiego. Wybrane etiudy, mazurki, wyimki z Metop i Masek zabrzmiały w interpretacji znakomitej pianistyki Momoko Kurity. Z kolei Sonatę d-moll op. 9 wykonali Kazuki Sawa, jeden z wiodących japońskich skrzypków, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego i były rektor Tokyo University of the Arts oraz znakomita pianistka Sawako Kida. 


fot. Maciej Komorowski / PWM
 

W miejscach wykładów słuchacze mogli także zapoznać się z ofertą Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zaprezentowaną dzięki współpracy z firmą Yamaha, będącej od wielu lat dystrybutorem wydawnictw Oficyny w Japonii. Publikacje zostały starannie wybrane z bogatego katalogu PWM-u w taki sposób, aby w jak najszerszym zakresie zaprezentować repertuar zbliżającego się Konkursu Szymanowskiego. Muzycy mogli zajrzeć do partytur najważniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina, przez Grażynę Bacewicz, do Witolda Lutosławskiego czy Tadeusza Bairda. Nie dziwi fakt, że wśród publikacji dominowały dzieła Karola Szymanowskiego z edycji źródłowo-krytycznej pod redakcją Teresy Chylińskiej.


fot. Maciej Komorowski / PWM


Przypomnijmy, że już w październiku 2023 roku wykonawcy z całego świata zmierzą się ze sobą w czterech konkursowych kategoriach: skrzypce, fortepian, kwartet smyczkowy i głos. Artyści powalczą o nagrody w wysokości blisko €300 000 oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe. 

Najczęściej czytane:

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.