PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nominacje O!Lśnień

2023-02-03

Na konto wytwórni ANAKLASIS wędruje kolejna nominacja w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa. Wśród nominowanych tegorocznej, już siódmej edycji znaleźli się Adam Bałdych i Agata Szymczewska. Artyści zostali wyróżnieni za wspólną pracę nad krążkiem ANA 020 LEGEND, który ukazał się w serii REVISIONS w czerwcu 2022 roku.


Adam Bałdych i Agata Szymczewska mają szansę otrzymać wyróżnienie w kategorii Muzyka klasyczna, opera i jazz. Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu, artyści odważnie podeszli do muzyki Henryka Wieniawskiego, tworząc świeżą kameralistykę. Dzięki połączeniu klasycznej nuty skrzypiec Szymczewskiej oraz wirtuozerii improwizacji Bałdycha odkrywamy muzykę Wieniawskiego, jakiej dotąd nie znaliśmy.

Gala, na której poznamy zwycięzców we wszystkich kategoriach, i oficjalne rozdanie nagród odbędą się 3 marca o godzinie 20:00 w Krakowie, w Teatrze Łaźnia Nowa. Transmisja z wręczenia nagród będzie dostępna na stronie www.onet.pl.

To już trzeci raz, kiedy artyści związani z ANAKLASIS mają szansę zostać ogłoszeni O'Lśnieniami Onetu. Pierwszą nominację w plebiscycie otrzymali w 2020 roku Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Andrzej Bauer za płytę ANA 009 E-ŚPIEWNIK, natomiast rok później nominację i, jako zwycięzcy w kategorii „Muzyka klasyczna i jazz”, tytuł O'Lśnienia roku otrzymali Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch za ich wspólne dzieło ANA 012 DRACH. DRAMMA PER MUSICA.

Nominacje przyznawane przez redakcję Onetu z Katarzyną Janowską na czele ogłoszone zostały dzisiaj w programie „Rezerwacja”.

O!Lśnienia Onetu to nagroda przyznawana na zasadzie plebiscytu przez publiczność. Głosy na poszczególnych nominowanych oddawać można do północy 24 lutego na stronie olsnienia.onet.pl.

Najczęściej czytane:

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.

 

Karol Szymanowski bohaterem słuchowiska w reżyserii Mateusza Pakuły. Premiera radiowa już w czerwcu.

Fascynujący bohater, śmiała koncepcja, wreszcie znakomita obsada aktorska – Król Narcyz to nieszablonowy format opowieści o najsłynniejszym kompozytorze muzyki polskiej początków XX wieku. Wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków zgromadziła cenionych realizatorów i aktorów teatralnych, którzy wykreowali świat Karola Szymanowskiego oraz jego bliskich. Emisja na antenie Radia Kraków w kolejne poniedziałki o godzinie 21.05, począwszy od 2 czerwca br.

 

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego w nowej odsłonie. Płyta TAKI PEJZAŻ w sprzedaży od 19 maja

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.

Muzyka polska po Szymanowskim – wyróżnienie w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024

W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.

Kompozytor Miesiąca: Jerzy Kornowicz i jego #biurkokompozytora

W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach. 

Polscy Kompozytorzy Dzieciom: Romuald Twardowski

Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!