Aktualności
PWM partnerem 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
2026-06-01
31 maja rozpoczęła się 66. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w Europie. Tegoroczna odsłona wydarzenia ponownie łączy świat filmu, muzyki i sztuki, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczestniczy w festiwalu zarówno jako partner wydarzenia, jak i producent filmu zakwalifikowanego do prestiżowego Konkursu Polskiego.
W Konkursie Polskim o Złotego Lajkonika walczy film „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka – dokument opowiadający o spotkaniu wybitnej południowokoreańskiej skrzypaczki Bomsori Kim z twórczością Grażyny Bacewicz. Film śledzi przygotowania artystki do wykonania „Rapsodii polskiej”, ukazując proces pracy nad interpretacją utworu jednej z najwybitniejszych polskich kompozytorek XX wieku. Produkcja powstała w ramach projektu „Sounds of Poland. Bacewicz”, realizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz domem produkcyjnym Telemark.
W ramach festiwalu odbędą się trzy projekcje filmu: 31 maja, o godz. 14:00 w kinie Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie i 3 czerwca, o godz. 19:00 i 21:30 w kinie Mikro. Między seansami odbędzie się spotkanie w formule Q&A z twórcą filmu Jakubem Piątkiem.
Tegoroczna obecność PWM na Krakowskim Festiwalu Filmowym wykracza jednak daleko poza udział konkursowy. Ważnym punktem festiwalowej mapy stała się UNA – kluboksięgarnia PWM, w której odbywać się będą spotkania z twórcami oraz wydarzenia poświęcone muzyce i sztuce.
Wśród wydarzeń organizowanych przez PWM znalazło się spotkanie „Okiem dyrygentki” (1 czerwca, o godz. 18.00) z udziałem Agnieszki Duczmal i Anny Duczmal-Mróz, poświęcone kulisom pracy dyrygentki i obecności muzyki klasycznej we współczesnej kulturze. W przestrzeni PWM 6 czerwca, o godz. 17.30 odbędzie się również rozmowa „Poznaj mój warsztat – spotkanie ze stroicielem”, podczas której Marcin Kawczyński opowie o tajnikach strojenia fortepianów, współpracy z pianistami oraz budowie instrumentu składającego się z tysięcy precyzyjnie współpracujących elementów.
W harmonogramie znalazły się również wydarzenia „Grać w shortach. Spotkania z aktorami”, poświęcone pracy aktorskiej w kinie krótkometrażowym i doświadczeniom młodych twórców związanych z filmem fabularnym oraz dokumentalnym. Spotkania odbędą się 3, 4 i 5 czerwca, o godz. 17:30. Festiwalowe działania realizowane w UNA dopełniają także koncerty, w tym występ młodych artystów Scandinavian Cello School, który odbędzie się 4 czerwca, o godz. 20:30.
Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do 7 czerwca, a wybrane filmy będą dostępne również online na platformie KFF VOD.
Więcej informacji oraz pełny program festiwalu dostępne są na stronie: https://www.krakowfilmfestival.pl/
Najczęściej czytane:
Ideą programu composer.pl jest podarowanie młodym polskim twórcom dwóch tygodni szczególnej inspiracji i wytchnienia od pędzącego świata, tak niespójnego z kompozytorskim skupieniem. W roku 2026 twórczy pobyt na Islandii zaproszonych uczestników potrwa dwa tygodnie, pomiędzy 8 a 25 września.
18 czerwca 2026 roku w Tajpej odbyły się dwa specjalne pokazy filmu dokumentalnego „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka. Projekcje zorganizowano w historycznym budynku Taipei Film House (SPOT Taipei), a wydarzenie przyciągnęło miłośników muzyki klasycznej, kina dokumentalnego oraz polskiej kultury. Pokazy odbyły się o godzinie 19:00 i 20:30, a wstęp był bezpłatny.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Kluboksiegarnia UNA z ogromną przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską. Bohaterem rozmowy stanie się Zygmunt Mycielski – kompozytor, literat, a także bohater monografii Zygmunt Mycielski. Między muzyką a polityką wydanej przez PWM. Publikacja ta stanie się punktem wyjścia do rozmowy, którą Mateusz Borkowski poprowadzi 24 czerwca 2026 r. o godz. 17:30. Wstęp wolny.
Marek Grechuta od lat zajmuje wyjątkowe miejsce wśród liryków polskiej piosenki. Tworzył utwory, w których muzyka spotykała się z poezją – sięgał po dzieła literackie dawnych i współczesnych poetów, a także pisał własne wiersze. Jego piosenki wyróżniały się refleksyjnością, wrażliwością i oryginalnymi rozwiązaniami muzycznymi.
Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.
Już 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Kluboksięgarni UNA w Krakowie na wyjątkowy wieczór muzyczny. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze utwory Grzegorza Frankowskiego na kontrabas i fortepian – zarówno w ich oryginalnym brzmieniu, jak i w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych, wzbogaconych o improwizacje.
W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i za granicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.
W ramach Funduszowego Maja, organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zaprosiliśmy Was do udziału w grze „Escape room z Polską Biblioteką Muzyczną: Karol Szymanowski i zaginiona partytura". Muzyczna zabawa rozegrała się 27 maja w przestrzeni krakowskiej Kluboksięgarni UNA.